Kitap Özetleri

Bilimin Değeri Kitabı İçeriği Konusu Özeti

Bilimin Değeri, Henri Poincare’nin eseri (1906).
Bu eser Bilim ve Varsayının devamıdır. Yazar sezgi ve mantığın bilimlerdeki rolünü incelemekle işe başlar, sonra doğanın, içine kapanmış gibi göründüğü iki çerçeveyi incelemeye geçer; bu iki çerçeve zaman ve uzaydır. Zamandaşlığı da iki sürenin eşitsizliğini de doğrudan doğruya, yalnız sezgi yardımıyla fark edemeyiz. Bunun yerine ele alman çeşitli olaylara göre değişebilen kurallar uygulayarak yetersizliğimizi gideririz; bu kurallar tarafımızdan, en elverişli oldukları için bilinçsizce seçilirler. Uzay kavramına ayrılan bölümde yazar, fizikte çok boyutlu sürekliyi inceler. .
Eserin ikinci kısmı matematiğin yararlılığını ve ilginçliğini ele alır.
Üçüncü kısımda yazar bilimin nesnel değeri konusunu işler. İlmi kanunlarımızın bütününde, benimsemiş olduğumuz saymacalardan bağımsız olan bir şey vardır. İşlenmiş. brüt olgular arasında değişmez kanunlar meydana getiren bağıntılar vardır: oysa bilimsel olgular arasındaki bağıntılar hep bazı saymacaların etkisinde kalır.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 196

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı