Nedir

Bilirkişi Kimdir? Bilirkişi Kime Denir?

Bir anlaşmazlığı halledecek şekilde bilgisi olan veya belirli bir meseleden iyi anlayan kimse.
Bir hesap durumunun, yazı veya imzanın incelenmesi, ölü veya sağ bir şahıs üzerinde tıbbi araştırma yapılması, bir malın değerinin tayin ve tespiti, İhtilaflı gayrimenkulün sahibinin araştırılması gibi hususlarda hakim, bilgi ve ihtisasları sebebiyle bilirkişilerin yardımına baş vurur. Bilirkişi tarafların anlaşmasıyla, anlaşamazlarsa hakim tarafından seçilir. Ceza Muhakemeleri Usulü kanuna göre, hakim veya acele hallerde Cumhuriyet savcısı tarafından seçilir. Hukuk Usulü Muhakemeleri kanununda ehlivukuf, ehlihibre, Ceza Muhakemeleri Usulü kanunda ehlihibre. istimlak kanununda ehlivukuf, Adli Tıp Müessesesi kanununda bilirkişi deyimleri kullanılmıştır.
Bilirkişi bir veya üç kişi olarak seçilir. Hakim, gerekirse bilirkişileri rey ve mütalaalarında tarafsız kalacaklarına yemin ettirebilir- Bilirkişiler hakimler için belli sebeplerle reddolunabilir. Bilgisine baş vurulan hususu bilmeksizin sanatını yapması mümkün olmayan ve alenen sanatlarını yapanlar, o husus hakkında, bilirkişiliği kabule mecburdurlar. Kural olarak bilirkişinin rey ve mütalaası hakimi bağlamaz.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 197

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı