Kültür

Binbir Gece Masalları İçeriği, Konusu

Binbir Gece Masalları , Arap masalları derlemesi. Eşinin kendisini aldattığına inanan İran şahı Şehriyar bu kadını boğdurtmaya, sonra da, ertesi sabah öldürtmek üzere her akşam yeni bir eş almaya karar verir. Vezirinin kızı Şehrazat, şahla birleşmeye kendi talip olur. Yalnız, kız kardeşi Dinarzad’ın da geceyi kendileri ile birlikte zifaf odasında geçirmesini hükümdardan tek bir lütuf olarak ister. Şehriyar bu isteği kabul eder. Gece yarısı Dinarzad kız kardeşinden çok iyi bildiği masallardan birini anlatmasını ister. Masal Şehriyar’ı o kadar sarar ki. sonunu dinleyebilmek için karısını cellada teslim etmeyi bir gün sonraya bırakır. Aynı sahne, bunu izleyen günlerde de sürüp gider. Bin birinci gece, Şehrazat’ın zekasına ve bağlılığına hayran kalan şah, onu öldürtmekten vaz geçer.
Binbir Gece Masallarının bilinen üç kaynağı vardır: bunların bir kısmı İran’dan (X. yy.)  bir kısmı Bağdat’tan, bir kısmı da Mısır’dan gelmiştir. Bu masalların en ünlüleri: Alaaddin’in Sihirli lambası, Ali Baba ile Kırk Haramiler, MS. bin yılı dolaylarında geçmiş gerçek bir gezinin hikayesini dile getiren Gemici Sinbad’ın Yedi Gezisi. Binbir Gece Masallarının bazıları zamanla Türk halk masalı halini aldı, bazıları da çeşitli devirlerde kitap olarak basıldı. 
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 203

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı