Kitap Özetleri

Bir Kavuk Devrildi Özet

Bir Kavuk Devrildi, Musahipzade Celal in ünlü komedilerinden biri.
1930 Yılında Dârülbedayi’de sahneye kondu. Ondan sonraki yıllarda tekrar tekrar oynanan bu komedi, İpekçiler tarafından perdeye de aktarıldı. Sonradan Sadrazam olan varlıklı efendinin kızı ile esnaftan bir gencin aşkını ve evlenmesini konu alır. Eski İstanbul hayatı, saray çevresi ve kapalıçarşı esnafının törelerini sergiler. Bu iki zıt çevrenin bilgisi, sanat anlayışı, ahlak değerleri karşılaştırılır. Devleti yönetenlerin bilgisizliği, yetersizliği, düşkünlüğü taşlanırken halk değerlerini temsil eden esnafın dürüstlüğü, çalışkanlığı, bilgisi ve sanat zevki yüceltilir.
Dalkavukların çevrelediği devlet büyüklerinin hataları yüzünden ülkenin uğradığı zararlar gösterilir. Bir töre komedyası olan bu oyun, iyiler ve kötüler ayrılığına rağmen hepsi de sevimli kişileri. çengileri, genç sevdalıları, zengin ve renkli kıyafetleri, eski İstanbul töreleri ile çekici, eğlendirici ve eğitici bir sahne eseridir. 
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 215

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı