Sözlük

Bir Şeyin Altından Çapanoğlu Çıkmak

Bir Şeyin Altından Çapanoğlu Çıkmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü: Yozgat Şehrinin kurucusu Çapanoğlu Ahmet Paşa, 1764 yılında Sivas valisi iken, görevden alınır ve kısa bir süre sonra da katledilir. Yerine, büyük oğlu Mustafa Bey, ondan sonra da kardeşi Süleyman Bey geçer.
Süleyman Bey, Yozgat’ı bayındır hale getirdiği gibi, Amasya, Ankara, Elazığ, Kayseri, Maraş, Niğde ve Tarsus’u idaresi altına alır. Böylece, Orta Anadolu’nun büyük bir kısmına hükmeden Süleyman Bey, Çapanoğullan’nın şöhretini kısa zamanda her tarafa yayar. “Çapanoğlu” adı yalnız halk arasında değil, devlet adamları arasında da meşhur olur.
Söylentiye göre, devlet memurlarından biri, halktan bazı kimselerin aleyhine verilecek kararı sonuca bağlamak için soruşturma yaparken, Çapanoğlularından birinin de adı olaya karışır. Çapanoğullarının halk üzerindeki nüfuzundan korkan bir diğer memur da, “Bu işi fazla kurcalama,” der. “Altından bir Çapanoğlu çıkar.”
Memur da takibi yarıda bırakır.
Bir Şeyin Altından Çapanoğlu Çıkmak deyimi, uğraşılan bir şeyin göründüğü gibi olmadığını, görünenden daha zor, daha karmaşık, daha kötü olduğunu anlatmak için kullanılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Kapalı