Bilgi Dünyası

Birleşik Krallık Hakkında Bilgi

Birleşik Krallık Hakkında Bilgi. Birleşik Krallık nerede, nüfusu, haritası, tarihi. Birleşik Krallık ile ilgili bilgi.
Birleşik Krallık, Avrupa’nın kuzeybatısında bir ülkedir. Genellikle sadece BK (dünyada UK; United Kingdom) denir. Tam ismi Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’dır.
Birleşik Krallık; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan meydana gelir. Manş Adaları ve BK’ye bağlı olsa da kendi yasaları ve vergileri vardır.

Birleşik Krallık Yönetim

Kral veya kraliçe devletin şekilsel başıdır; ancak ülkenin yönetimini hükümet ve vekillerin sorumluluğuna bırakır. Hükümet, Londradaki Avam Kamarasında (parlamento) çoğunluğa sahip politik parti tarafından oluşturulur. Parlamento üyeleri tüm BK’nin bölgelerinden veya seçim bölgelerinden’ seçilirler. BK’nin yasalarını yaparlar; fakat her yasanın başka bir birim olan Lordlar Kamarası tarafından kabul edilmesi gerekir. Lordlar Kamarası da Londra’dadır ve üyeleri seçimle gelmez.
1997’de İskoçya ve Galler halkları yetki aktarımı lehine oy vermiştir. Bu Londra’daki merkezi hükümetin artık bazı yetkilerini Edinburgh’taki yeni İskoç Parlamentosu ve Cardiff teki yeni Galler meclisiyle paylaşması anlamına gelmektedir.
BK, Avrupa Topluluğuna, (bugünkü adıyla Avrupa Birliği), 1973’te katılmıştır. Avrupa Parlamentosuna 87 seçilmiş temsilci gönderir ve burada geçirilen yasaların belirli tipte olanlarını tanır.

Birleşik Krallık Geçmişe Dönüş

Britanya Adaları; Keltler, Romalılar, Saksonlar, Vikingler ve Normandiyalılar tarafından istila edilmiştir. Her yerleşimci topluluk, kendi dil ve kültürlerini getirmiştir. Galler, Normandiya yönetimine direnmiş ancak sonunda 1282’de fethedilerek İngiltere’yle birleşmiştir. 1603’te İskoçya’nın VI. James’i, İngiltere’nin I. James’i olmuştur.
İngiltere ve İskoçya 1707’den beri ortak bir parlamentoya sahiptir. 1801’de İrlanda, Britanya Adalarının geri kalanıyla birleşince Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı oluşmuştur. I. Dünya Savaşından sonra Güney İrlanda, bağımsız bir ülke olan İrlanda Cumhuriyetini kurmuştur.
• Britanya Adaları, Avrupa ana kıtasından yaklaşık 12.000 yıl önce, son buz çağından sonra deniz seviyesi yükseldiğinde ayrılmıştır.
Birleşik Krallık’ın bayrağı ‘Birleşik Bayraktır. İngiltere, İskoçya ve İrlanda koruyucu azizlerinin haçlarının birleştirilmesinden meydana gelmiştir. Bayrak 1801’de tasarlanmıştır.
Manş Adaları, Manş Denizindeki başlıca dört adadan meydana gelir: Jersey (aşağıda), Guernsey, Alderney ve Sark. Manş Adaları halkı hem İngilizce hem Fransızca konuşur. Ayrıca, Normandiyaca-Fransızca lehçesi de konuşulur ve birçok yer ismi Fransızcadır. Adaların yumuşak bir iklimi vardır ve turistler tarafından çok rağbet görür.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı