Bilgi Dünyası

Bisiklet Hakkında Bilgi

Bisiklet Hakkında Bilgi. Bisiklet çeşitleri nelerdir, tasarımları nasıl yapılır? Yarış ve Spor bisikletleri hakkında bilgi.
Bisikletler, sporda ve boş zamanları değerlendirmede kullanılır. Pahalı olmayan bir ulaşım aracıdır. Dağıtım ve taşıma aracı olarak da kullanılır. Her tipte bisikletin, belli bir iş için onu uygun hale getiren özel nitelikleri vardır.
Çoğu bisikletin, içi boş metal tüplerden yapılmış güçlü fakat hafif bir iskeleti vardır. Havayla dolu lastikler yolu tutar ve küçük tümseklerin üzerinden rahatça gider. Gidondaki fren tutacaklarının çekilmesiyle kauçuk fren blokeleri metal tekerlek jantlarına baskı yapar ve bisikleti yavaşlatır.
Vitesli modellerde gidondaki vites kolları hareket ettirilerek vites değiştirilebilir. Düşük vitesler, yokuş yukarı çıkmak veya güçlü rüzgarda bisiklet kullanmak; yüksek vitesler düz yolda ve yokuş aşağı gitmek için kullanılır.
BİSİKLET TASARIMI
Bisiklet tasarımcıları, tasarımları sürekli geliştirmekte ve yeni materyaller kullanmaktadırlar. Çoğu bisiklet, gövdesinin çelikten yapılmasına rağmen birçok spor bisikletinin hafif alüminyum, titanyum, güçlü plastiklerden veya karbon tellerden yapılmış gövdeleri vardır.
Dağ bisikletinin çok güçlü bir gövdesi, sert ve engebeli zemine uygun tekerlekleri, iyi kavrayış için geniş bodur lastikleri ve dik tepeler için de birçok düşük vitesi bulunur. Pist yarışı bisikleti, hız amaçlı tasarlanmıştır. İnce lastikleri, çok hafif gövdesi, birkaç yüksek vitesi vardır ve frenleri bulunmaz. Havanın içinden daha rahat süzülmek için bazılarının sert tekerlekleri olur. Tur bisikleti, yollarda hızlı gitmek için tasarlanmıştır; fakat sert zeminde de gidebilir.
Yarış ve diğer bisiklet sporları
Bisiklet sporunun, yol ve pist yarışından BMX ve dağ tırmanışına kadar çeşitli kolları vardır. Yol yarışında, kitleler halindeki sürücüler, çeşitli mesafelerde yarışırlar. Fransa Turu gibi çok aşamalı yol yarışları binlerce kilometreyi kapsar ve üç hafta kadar sürer.
Pist yarışı, dik kenarlı 250 m oval bir pistte yapılır. Çoğu pist yarışlarının finale giden eleme yarışları vardır. İki sürücü veya takımlar pistin karşıt tarafından başlar ve çoğunlukla 4000 m (erkekler) veya 3000 m (bayanlar) mesafelerinde birbirlerini geçmeye çalışırlar.
Cyclo-cross ve dağ bisikleti yarışları, ülkeyi baştan başa kat eden sporlardır. Cyclo-cross sürücüleri sık sık bisikletten inmek ve engellerin üzerinde bisikletlerini taşımak zorunda kalırlar. BMXTe (Bisiklet Moto-Krosu) genç sürücüler küçük, tek vitesli bisikletleri özellikle inşa edilmiş rotalarda yarıştırırlar. Serbest stil BMX sürücüleri eğimli rampalarda gösteriler yapar.
İlk bisikletlerin ahşap gövde ve tekerlekleri, demir lastikleri vardı; fren ya da pedalları yoktu. 1888’de John Boyd Dunlop, havalı lastikleri geliştirdi. 1900’lerin başındaki bisikletler bugün üretilenlere çok benziyordu. Hafif pist yarışı bisikletleri, BMX bisikletleri ve dağ bisikletleri 1970’lerde piyasaya sürüldü.
Hindistan’da tarım ürünlerinin ve diğer malların taşınmasında önemli ve çok yaygın bir araçtır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı