Bilgi Dünyası

Bisiklete Binmek Nasıl Öğrenilir

Bisiklete Binmek Nasıl Öğrenilir? Nelere dikkat etmek gerekir, Adım adım bisiklet kullanmanın yöntemleri.

Bisiklete binmeyi öğrenmek birkaç dakika da alabilir, birkaç saat de, ama asıl gereken biraz cesaret ve (bisikleti dengede tutacak ve düşmenizi önleyecek) güvenilir bir arkadaştır.
[1] Bisiklete binmeyi, mümkün olduğu kadar genç yaşta öğrenin. Büyüyüp ağırlaştıkça, size yardımcı olacak kişinin bisikleti dengede tutması, sizin peşinizden koşması ve düştüğünüz takdirde sizi yakalaması zorlaşacaktır.
[2] Seleyi alçakta tutun, böylece denge bozulduğunda ayaklarınızı yere basabilirsiniz. Ayaklarınızı yere değdirdiğinizde, tüm tabanınızla basabilmelisiniz, parmak uçlarınızla değil. Dengenizi sağlamaya başladığınızda, selenizi yükseltebilirsiniz.
[3] Öğrenmeniz gereken ilk şey, dengedir. Engelleri olmayan, geniş, düz bir alanda çalışın. Böylece gidonu yönlendirmek ya da fren yapmakla uğraşmadan dengeye odaklanabilirsiniz.
[4] Önce, size yardımcı olan kişi, selenin arkasından ve gidonun bir ucundan tutmalıdır. Siz kendinizi güvende hissettiğinizde, yardımcınız sizi tamamen bırakana kadar yavaş yavaş desteğini azaltabilir.
[5] Hızı artırıp çok az yardımla denge kurmaya başladığınızda, arkadaşınızdan bisikleti bırakmasını ve siz yavaşladığınızda ya da dengeniz sarsıldığında sizi tutması için yanınızda koşmasını isteyin. Bu işin en zor kısmı durmak ve başlamaktır. O yüzden en çok yardımı bu iki aşamada yardıma ihtiyacınız olacak.
[6] Pedal çevirmeye devam edin. Sallanmaya başlarsanız, pedal çevirmek, denge kurmanıza yardımcı olacak.
[7] Dengeyi kurduktan sonra, gidonu idare etmeye ve fren yapmaya odaklanın. Frene bastıktan sonra ayaklarınızı yere indirmeyi unutmayın, böylece bisikletle birlikte devrilmezsiniz. Her iki frene de asılmak yerine, sadece arka frenleri kullanın. Yoksa bisiklet hızla duracaktır ve sizin gidonların üzerinden uçmanız olasıdır.
[8] Her zaman kask takın ve yolun kurallarını öğrenin. Örneğin trafiği kontrol etmeden araba yoluna inmeyin, dur işaretlerine uyun ve dönmeden ya da şerit değiştirmeden önce, arkanızdaki trafiği kontrol edin.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı