Bilgi Dünyası

Bitkiler Hakkında Bilgi

Bitkiler Hakkında Bilgi. Bitkilerin görevleri nelerdir? Bitkiler nasıl fotosentez yapar, çeşitleri nelerdir? Bitkiler ile ilgili bilgi.
Bitkiler, kocaman ağaçlardan minik yosunlara kadar çeşitlilik gösterir. Birçoğu en büyük ve en yaşlı olan canlılardır. Fakat hayvanlardan farklı olarak bitkiler hareket etmezler. Bunun yerine toprakta, taşlarda ya da bulundukları zeminde kök salarlar.
Bitkiler, gelişebilmek için topraktan ya da bulundukları zeminden belli kimyasalları almalarına rağmen, hayvanlar gibi beslenmezler. Onlar yemek yemek yerine kendi yapraklarındaki kimyasal üretimle besinlerini oluştururlar.
Yeşil Kaynak
Bitkilerle hayvanlar arasındaki en büyük fark, yiyeceklerini nasıl elde ettikleridir. Bu bilgi sayesinde bir bitkinin şeklini ve formunu da anlayabiliriz. Bitkiler genellikle yeşildir ve yaprakları vardır. Bu yaprakların dağılış şekli, güneş ışığını en iyi şekilde alabilecek biçimdedir.

Bitkiler de, hayvanlar gibi hücre adı verilen mikroskopik yapı taşlarından meydana gelmiştir. Bitkilerin yeşil olma nedeni hücrelerindeki klorofil. Klorofil, kloroplast denilen paketlere sıkıştırılmıştır. Kloroplast, bitkinin besininin yapıldığı üretim yeridir. Bunun gerçekleşebilmesi için bitkinin, etrafında iki ham maddeyi bulabilmesi gerekir. Bunlardan biri havada ve suda bol bulunan karbondioksit gazıdır. Bitkinin kökleri suyu emerken, karbondioksit, gözeneklerden bitkinin yapraklarına geçer. Bitkinin yapraklarındaki klorofil, güneş ışığından enerji alır.
Bu enerji de karbondioksit ve suyu, enerjisi bol olan şekere dönüştürür. Bu şekerler, bitkinin besin kaynağıdır. Güneş ışığından yiyecek yapma işlemine fotosentez adı verilir.
Fotosentezde oksijen gazı dışarı atılır, insanların nefes almak için oksijene ihtiyacı olması bu durumu onlar için yararlı kılar. Eğer bitkiler karbondioksit oksijene çevirmeselerdi, bizim nefes verirken dışarı attığımız karbondioksit gazı zehirlenmemize neden olurdu. Bu nedenle bitkilerin soluduğumuz havanın temizlenmesinde çok önemli rolleri vardır.
BESİN VE DEPOLAMA
Fotosentezde üretilen şeker, nişasta olarak depolanabilir. Bunlar genellikle bitkilerin köklerinde ya da saplarındaki yumru kök denilen tümsek gibi kabartılarda depolanır. Bazen biz bu nişastaları yemek olarak yeriz. Örneğin havuçlar şişkin köklerken, patatesler de şişkin yer altı saplarıdır.
Bitkiler enerjiye ihtiyaç duyduklarında şeker ve nişasta depolarını çözebilir. (Örneğin geceleyin güneş olmadığında ya da tohum bırakabilmek için.) Bitkiler ayrıca hücrelerini oluşturan tüm bölümlerinin gelişimi için mineral adı verilen kimyasallara ihtiyaç duyar. Bu kimyasallar, bitkilerin kökleri tarafından suda eriyerek depolanır,
Kökler, bitkinin büyümesi için ihtiyacı olan su ve mineralleri alabilmek için toprakta gelişir. Bazı bitkilerin kökleri şişer ve havuç örneğinde olduğu gibi bitkilerin yiyeceklerini depolamak için kullanılır.
Kızıl çam, dünya üzerindeki en uzun canlı ağaçtır ve 110 m uzunluğa ulaşabilir. Kozalaklarıyla ve iğneye benzeyen yapraklarıyla bilinen kozalaklı ağaç grubundandır. Yüksekliği, yapraklarının fotosentez için güneş almasına yardımcı olur.
Bitkilerin araştırılmasına bitki bilimi, bu araştırmaları yapanlara da bitki bilimci denir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı