Bilgi Dünyası

Biyoloji Nedir Kısaca Bilgi

Biyoloji Nedir Kısaca Bilgi. (Biyoloji Bilimi Nedir) Biyoloji neyi inceler, alt dalları nelerdir. Biyoloji Bilimi hakkında bilgi.
Biyoloji, canlıların ve onların çevrelerindeki dünyayla etkileşimlerinin incelenmesidir. Biyologlar, çok küçük bakterilerden, hayvanlarda ve bitkilerde milyonlarca yılda oluşan evrime (değişim) kadar, hakkında her şeyi incelerler.
Biyoloji çok geniş bir alanı kapsar. Konuları birçok farklı şekilde incelenebilir. Bazı biyologlar, canlıları büyük gruplar halinde ele alır. Nüfus biyologları, tüm hayvan ve bitki nüfusunu araştırır. Taksonomistler, farklı canlı türlerini, ne kadar yakın ilişkili olduklarına bağlı olarak gruplar halinde sınıflandırmaya çalışırlar. Ekologlar farklı hayvan ve bitkilerin aynı alanda birbirleri ve çevreleriyle nasıl etkileşim içinde olduklarını inceler.
Biyolojinin diğer dalları, hayvanları ve bitkileri birey gibi değerlendirir. Anatomistler örneğin bağımsız, tek bitkilerin ve hayvanların yapısını incelerken fizyologlar farklı kısımların ne yaptığına ve nasıl çalıştığına bakarlar. Bazı biyologlar, belirli canlı tiplerinde uzman olurlar. Zoologlar hayvanları, botanikçiler de bitkileri inceler. Kuş bilimciler sadece kuşları incelerken böcek bilimciler de böceklerde uzmanlaşır.
Son 100 yılda en çok büyüyen ve gelişen biyoloji alanı, canlıların mikroskobik düzeyde incelenmesidir. Bütün canlılar minik hücrelerden oluşur. Hücre biyologları, farklı hücre türlerini ve bunların nasıl çalıştıklarını inceler. Moleküler biyologlar farklı bir alanda çalışır ve hücreleri oluşturan kimyasalları (molekülleri) inceler. Bu karmaşık moleküller ve aralarında oluşan kimyasal reaksiyonlar yeryüzündeki hayatın temelidir.
Doktorların insan anatomisini bildiği gibi veterinerler de hayvan anatomisinde uzmandır. Bu veteriner, Kenya’da soyları tükenmekte olan beyaz gergedanın gözünü ilaçla tedavi ediyor.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı