Biyolojinin Tarihçesi Kısaca

Biyolojinin Tarihçesi Hakkında Kısa Özet Bilgiler, Önemli Biyologlar ve Biyolojinin Gelişimine Katkı Sağlayanlar

Milattan 600 yıl önce yaşayan bir Yunanlı bilgin, Anaksimanderos, bütün canlıların sudan geldiğini ileri süren bir teori geliştirmişti. Ondan yüz yıl sonra gene bir Yunanlı bilgin olan Hippokrates sağlık üzerinde çok önemli çalışmalarda bulundu. Yunanlı Aristoteles’le Romalı Plinus da bitki ve hayvanlar üzerinde incelemelerde bulundular.

Ortaçağ’da biyolojiye karşı ilgi azaldı. Rönesansla birlikte biyolojiye karşı yeniden büyük bir ilgi başladı 1514’te Vesalius adında bir Belçikalı insan vücudunu parçalayarak anatominin temellerini attı.

İngiliz anatomi bilgini Harvey fizyolojiyi kurdu, kan dolaşımını keşfetti. XVII. yüzyılda Anton van Leeuvvenhoek’un mikroskobu keşfetmesi biyoloji dünyasında büyük bir çığır açtı.

Canlıları sınıflandırma teşebbüsleri XVI. ve XVII. yüzyıllarda başlamışsa da bu işi asıl XVIII. yüzyılda İsveçli Linnaeus başardı. Fransız bilgini Georges Cuvier XIX. yüzyılın başlarında karşılaştırmalı (mukayeseli ) anatomiyi kurdu, hayvan ve insan vücudu üzerinde karşılaştırmalarla Önemli İncelemelerde bulundu. XIX. yüzyılın ilk yarısında Mathias Schleiden ve Theodor Schwann adındaki Alman botanik bilginleri canlıların hücrelerden yapıldığını ortaya koydular. Büyük İngiliz bilgini Charles Darwin başkalaşım (istihale) nazariyesini ortaya attı. Avusturyalı Mendel, 1866’da kalıtım (veraset) kanunlarını buldu.

Artık biyoloji ilerleme yoluna girmişti. Louis Pasteur, Robert Koch gibi bakteriyologlar yaptıkları keşiflerle biyolojinin gelişmesine yardım ettiler. XX. yüzyıldan itibaren de biyoloji hızla gelişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu