Nedir

Biyonik Nedir? Biyonik Hakkında Bilgi

Mühendislik problemlerinin çözümüne uygulanabilecek biyoloji sistemlerinin özelliklerinin incelenmesi.
Biyoniğin çalışma alanları, itici güçten (balık ve kuşlarda) enerji çevrimine kadar yayılır. Bu yüzden, canlı organizmalardaki ve makinelerdeki denetimin, iletişimin ve haberleşmenin uç biçimlerinin karşılaştırmalı çözümlemesi olan sibernetikle yakından ilişkilidir.
Biyonik çalışmalar, fizyoloji, biyokimya, biyofizik ya da biyomekanik dallarıyla ilgili olabilir. Biyonik uygulama genellikle yüksek düzeyde matematik, fizik ve elektronik mühendisliği gerektirir. Biyonik, genel olarak “sistemler kuramı” adı verilen alanla da yakın ilişkilidir ve ve merkez sinir sisteminin çeşitli işlevlerinin ilk matematiksel çözümlemelerini geliştirmiş olan Nicholas Rasheusky gibi bilim adamlarının, biyoniğe büyük katkıları olmuştur. Daha sonra biyonikle ilgilenen birçok fizikçi ve mühendis, organizmaların sinir sistemlerini yoğun biçimde incelemişlerdir.
Sözgelimi görme sisteminin incelenmesi, fotoğraf makinelerinin, televizyonun ve görsel-tanıma sistemlerinin geliştirilmesini sağlamıştır. İşitme süreçlerinin incelenmesi de, radyo verici ve alıcılarının geliştirilmesini sağlamıştır. Kaslarda ve öbür sistemlerde yapılan itici güçle ilgili benzer çalışmalar, denizaltı ve gemilerin tasarımını etkilemiştir. Kuşların uçuşunun incelenmesinden uçakların tasarımında yararlanılmıştır. Solunum, dolaşım ve sindirim sistemlerinin incelenmesi, elektronik denetim sistemlerinin geliştirilmesini sağlamıştır.
Biyoniğin ilgi alanlarından biri de, yapay organların aktarımıdır. Yapay ayak ve kol kullanmak da benzer bir uygulamadır. Model tanıma ilkesiyle çalışan, elektrikle kontrol edilen kol ve bacaklar geliştirilmiştir: Yani yapay organın hareketleri, kas dokusundaki elektrik alan modelinin belirlenmesi (genellikle derinin yüzeyinde birçok noktada ölçülür) yardımıyla sağlanır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı