Bilgi Dünyası

Biyoteknoloji Nedir Kısaca, Çalışma Alanları, Örnekleri

Biyoteknoloji Nedir Kısaca. (Biyoteknoloji Ne Demek, Anlamı) Biyoteknoloji çalışma alanları ve uygulamaları hakkında bilgi.
Biyoteknoloji, ilaç ve aşı elde etmek için diğer canlılardan yararlanılmasıdır. Bu alan, genellikle bakteriler ve maya gibi minik tek hücreli canlılar olan mikropların kullanımını kapsar.
Mikroplar, yüzyıllardır bazı yiyeceklerin üretiminde kullanılır. Fırıncılar ve bira üreticileri ekmek ve bira yapmak için maya denilen mikropları kullanır. Peynir; bakteriler ve küfün kullanılmasıyla elde edilir.
Modern biyoteknoloji, bilim adamlarının kullanılmak üzere bazı özellikler kazandırmak amacıyla basit hayvan ve bitkilerin hücrelerini değiştirdiği genetik mühendisliği adı verilen bir prosese dayanır. Bunun bir örneği insanların kullandığı insülinin üretimidir.

İnsülin, kandaki şeker oranını kontrol eden bir kimyasaldır. Diyabet hastalarının tedavilerinin bir parçası olarak in-süline ihtiyacı vardır. İnsülin yapmak için bilim adamları birkaç insan hücresini alır ve bunlardan insülin yapmak için komutları içeren genetik materyali (DNA) çıkarırlar. Bu materyali birçok kez kopyalarlar ve insülini üretecek olan mikroplara yerleştirirler.
Biyoteknolojinin ilaçlarda başka birçok kullanımı vardır. Mikroplar, yeni ilaç ve aşılar üretmek için genetik olarak değiştirilirler. Normalde vücutta üretilen ve hastalıkla savaşan insan antikorunun yapımında da kullanılırlar.
Yapılabilen diğer ürünlere enzimler dahildir. Bunlar vücuttaki kimyasal reaksiyonları hızlandıran biyolojik maddelerdir. Tıpta ve endüstride birçok faydası vardır.
Genetik mühendisliği, geliştirilmiş bitkiler oluşturmada da kullanılabilir. Buğday ve pirinç gibi yenebilen bitkilere başka bitkilerden genetik materyal verilerek hastalıklara karşı dayanıklılıkları artırılabilir veya zor koşullarda büyümeleri sağlanır.
Bir madde üretmek için mikrop değiştirildiğinde büyük miktarların yetiştirilmesi gerekir. Bu mantarlarda olduğu gibi yiyecek içeren düz tabaklarda önce koloniler yetiştirilir. Sonra, dev miktarlar büyük kaplarda büyütülür.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı