Nedir

Bizmut Nedir? Simgesi, Özellikleri, Kullanım Alanları

Periyodik çizelgede arsenikle birlikte VA grubunda yer alan kimyasal element. Simgesi Bi, atom sayısı 83, atom ağırlığı yaklaşık 209 olan bizmut, yumuşak, kırılgan, oldukça parlak bir elementtir.
Genellikle gümüş, kurşun, çinko ve kalay yataklarında oksit, sülfat ve karbonat halinde bulunur. Filizlerinin ergitilmesi sırasında, bir yan ürün olarak elde edilir. Ergime noktası 271,3 °C, kaynama noktası 1 560 °C’tır. Erimiş bizmut donma noktasına ulaştığında hacmi yüzde 3,3 artar; bu, yalnızca bir başka maddenin (galyum) daha taşıdığı bir özelliktir. Oksitlendiğinde +3 ve +5 değerlikli bileşikler oluşturur, +3 değerlikli bileşiği daha kararlıdır. Nitrik asitte çözünerek bizmut nitrat (Bi [N03]3) oluşturur.
Zehirleme derecesi düşük olan adi bizmut tuzlarından kozmetik sanayisinde ve eczacılıkta yararlanılır. Önemli bir kullanım alanı da, karmaşık tuzlarından bizmut fosfomolibdatın akrilonitrilin (akrilik elyafın ve çeşitli plastik ürünlerinin üretiminde bir ara ürün) bireşiminde katalizör olarak kullanılmasıdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı