Kültür

Blues Müzik Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Özellikleri

ABD’de Afrika kökenli siyah topluluğun din dışı geleneksel şarkılarına verilen ad. Yalnızca kendi taşıdığı değer açısından değil, cazın evriminde temel öğe olması bakımından da önemli olan blues (“bluz” okunur), her biri 4 ölçülü 3 parçaya bölünmüş 12 ölçülü bir ritim ile bu ritimle çalışan bir armoni zincirlemesinden oluşur. En ayırt edici ezgisel özelliği yarım tondan küçük tonların kullanılmasıdır. ABD’nin güney kesimindeki pamuk tarlalarında çalışan işçilerin topluca söyleyerek çalışmalarına belirli bir ritim kazandırdıkları ortaya çıkış günlerinden bu yana, temel zenginliğini doğaçtan söylenmesinden alır.
Sözler ve ezgi, temel blues şemasına uyan yorumcunun yorumu sırasında, sanatçının düşgücünden doğar. Sözler genellikle beyaz sömürgecilerin buyruğu altında çalışma koşullarının güçlüğünü, yoksulluğun acısını, yitirilen sevgiliyi, vb. dile getirirler. Siyahların özgürlüğe kavuşmalarından, özellikle de XIX. yy. sonlarında kitle halinde büyük kentlere göçmelerinden sonra, gece kulüpleri ve konser salonlarında söylenmeye başlanmış, ilk ünlü blues sanatçıların (Lead-belly, “Blind” Lemon Jefferson, Jelly Roll Morton, Ma-mie Smith vb.) yazdıkları blueslarla (New Orleans Blues 1902; Memphis Blues, 1912; The Si Louis Blues, 1914; vb.) ve doldurdukları plaklarla hızla yaygınlaşmıştır. Özellikle en tanınmış blues yorumcusu, “Blueaslar İmparatoriçesi” diye anılan Bessie Smith, olağanüstü bir başarı kazanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı