Sağlık

Böbrekler Nasıl Çalışır? Böbreğin Çalışma Sistemi

Böbrekler Nasıl Çalışır? (Böbreğin Çalışma Sistemi) Böbreğin görevleri ve çalışması hakkında kısaca bilgi.
Kan vücutta dolaşırken istenmeyen atık ve zehirli maddeleri de toplar. Böbreklerin görevi, bu atık maddeleri kandan atmaktır. Bu işi, kanı filtreden geçirerek atıkları idrar yoluyla vücut dışına çıkarma yoluyla yapar. 
Bir böbreğin yarı kesiti. Böbrekler atık temizleme sisteminin bir parçasıdır. Vücudun kendi zehirli atıklarından zarar görmesini engellemek için kanı temizlerler.
Böbrekler, belin hemen üstünde ve vücudun arka tarafında bulunan, fasulyeye benzeyen organlardır. Her biri üre ter adı verilen kanalla mesaneye bağlıdır. İdrar, üre terden geçerek mesaneye ulaşır ve vücuttan dışarı atılır.

Böbrekler nasıl çalışır?

Kan böbreğe, yüksek basınçla girer, nefron denilen ve atık maddelerin dışarı filtrelenmesini sağlayan milyonlarca küçük tüpten geçer. Başlıca atık madde, üre denilen kimyasaldan oluşan idrardır. İçinde, vücuttaki proteinler parçalanınca ortaya çıkan nitrojen vardır. Temizlenmiş kan, böbrek damarları yoluyla böbrekten çıkar. Böbrekleriniz günde 50 kez kanınızı temizler.

Böbrekler çalışmadığında onların görevini bir diyaliz makinesi yerine getirebilir. Kan, haftada üç kez makineden birçok kez geçirilir ve atık maddeler temizlenir. Ayrıca böbrekleri düzgün çalışmayan bir kişi, uygun bir böbrek nakliyle sağlıklı bir böbreğe sahip olabilir. Eğer bir böbreğin çalışması durursa diğer böbrek her ikisinin de görevini üstlenerek büyüyecektir.
Tüm balıklar, amfibikler, sürüngenler, kuşlar ve memelilerde temelde insandakilere benzeyen böbrekler bulunur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı