Nedir

Boğaz Doldurma Nedir? Nasıl Yapılır

Boğaz doldurma ilkbaharda veya sonbaharda çapa veya bu işe mahsus başka bir aletle yapılır.
İlkbaharda yapılan boğaz doldurmasının amacı toprağa gömülen sap kısmından yeni köklerin çıkmasını sağlamaktır. sonbahardaki boğaz doldurmasının amacı ise bitkiyi bir ölçüye kadar donuk etkilerinden korumaktır.
ilkbahar boğaz doldurması patates tarımında uygulanır; bu bitkinin verimini arttırdığı (çok verimli türlerde) ve yağmur tesiriyle çoğalan yumruların filizlenmeyi önlediği bilinmektedir. Don olayından korkulan bölgelerde sonbahar boğaz doldurması bağlara uygulanır. Bağ boğaz doldurması veya dolgusu kütük dizileri arasından geçirilen özel bir sapan ile yapılır. Bahçıvanlar boğaz doldurmasını ya bazı uzun ömürlü bitkileri soğuktan korumak veya bazı sebzelerin yenen yeşil kısımlarını beyazlatmak için yaparlar. Bu iş için çoğu toprak yerine gübre veya kurtı yaprak kullanırlar.
Boğaz Açma
Boğaz açma. genellikle bağcılıkta uygulanan bir işlemdir. ilkbaharda toprağı zararlı bitkilerden temizlemek. dip sürgünlerini yok etmek veya gübreleri gömmek için yapılır. Asmanın çevresi çapa ile 15, 20 cm derinliğinde açılır veya kütük aralarına pullukla çifte karık yapılır. pulluğun kaldırdığı toprak sıra arasına tepeleme yığılır; pulluk yanaşmadığı için kütüklerin dibinde kalan toprak çapa ile alınır.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 276

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı