Sağlık

Boğulma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Boğulma: Solunum yollarında bir engele ya da oksijen eksikliğine bağlı olarak soluk alamamayı ve solunum yollarının sıkılmasıyla gerçekleşen apansız ölümü belirten terim.
Adli tıbbın alanına giren gırtlağın sıkılmasıyla cinayet sonucu boğulma ya da ip, vb. bir araçla asılarak intihar sonucu boğulma dışında, boğulmanın çeşitli nedenleri vardır. Bunların başlıcaları arasında solunum yollarının besinler, yabancı cisimler, kusmuk, balgam, ses tellerinin şişmesiyle ya da suyla (suda boğulma) tıkanması sayılabilir; soluk almayı engelleyici göğüs kafesi yaralanmaları ve alerjili kişilerdeki anafilaksi şoku gibi oksijensiz kalma durumları sonucunda da ortaya çıkabilir. Boğulmanın son dönemlerinde, deride siyanoz (mavimsi, mor renk alması), tırnak yatağının renk değiştirmesi, göz bebeklerinin büyümesi, düzensiz solunum ve bilinç yitimi gözlenir. Nedene bağlı gerekli girişimler yapılmazsa, ölümle sonuçlanabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı