Nedir

Böğür Nedir? Böğür Nerede Bulunur?

Böğür; İnsan veya hayvan vücudunun kaburgalarla kalça arasında kalan kısmı. İnsan vücudunun bir bölümü
Atçılık. Atta böğür üç kısımdır: üstte çökük bir kısım, ortada kiriş, altta çekik bir kısım. Böğür uygun sayılmak için kısa ve dolgun olmalıdır. üst kısım fazlaca geniş olursa böğür çukur, orta kısım çok gergin olursa çıkık denir; bu iki kusur aynı hayvanda birden bulunursa o hayvana da lagar denir. Atın böğrü tazı böğrüne benzerse kalkık böğür denir.
Böğürün hareketleri soluk alma ve verme hareketleridir; göğüs hastalıklarımın teşhisine yarar. Gebe hayvanlarda (özellikle inek ve kısrakta) dölütün hareketleri böğürde belirir ve hayvan su içerken gözle görülebilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı