Bilgi Dünyası

Böğürtlen Nedir? Böğürtlen Neye İyi Gelir?

Böğürtlen Nedir? ki-çenekliler (Dicotyle-doneae) sınıfının, Gülgiller (Rosaceae) familyasından, 400 ün üstünda türü bulunen, çoğunlukla dikenli, sarılıcı veya yerde sürünen çalılar halinde olan oldukça yüksek boylu, çok yıllık bitkilere verilen cins adı.
Böğürtlen nasıl bir bitkidir? Herdem yeşil yaprakları sâde, loplu veya tüysüdür. Beyaz, kırmızı, ender olarak da sarı olan çiçekleri teker teker veya kurullar halindedir. R. bifrons, R. caucasicus. R. coe-sius, R. collinus, R. gfandulosus, R. idaeus gibi. Türkiye’de 17 türü, 3 alt tür ve 8 var-vetesi doğal olarak yetişir. Bunlardan ahududu (R. idaeus) Tüylü böğürtlen (R. to-mentosus) kültüre alınmıştır.
Böğürtlen neye iyi gelir, faydaları ve kullanım alanları?
Yapraklarında tanen ve organik asitler bulunmuştur. Yaprakları yanıklarda, külü mesane taşı düşürülmesinde, ishal ve âdat kesmede, kan basıncında ve şeker hastalığında, böbrek ve ayak şişlerinde, üzümü kuvvet vermek va ishali kesmek için, filizleri akıntı vermek İçin kullanılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı