Bilgi Dünyası

Böğürtlen Nerede Yetişir?

Böğürtlen nerede yetişir, çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Türkiye’ de böğürtlen yetişen yerler nerelerdir, hangi mevsimde olur
Böğürtlen: yaz sonuna doğru yol kenarlarında, kırlarda ve ormanların açıklık yerlerinde görmeye alıştığımız yabani meyvelerin başında gelir. En yakın akrabası olan ahududu  ile birlikte gülgiller (Rosaceae) familyasının Rubus cinsinden olan böğürtlen çok yıllık, arsız bir çalıdır. Çabucak büyüyüp yayılır ve kamçı gibi ince uzun, birbirine girmiş dikenli dallarıyla geçit vermeyen sık çitler oluşturur. Hatta dikenleriyle çevresindeki öbür çalılara asılarak güneş ışınlarının geçmesini önlediği için çoğu kez alttaki bitki örtüsünün kuruyup ölmesine yol açar. Böğürtlenin dalları genellikle dik ve yay gibi kıvrık, bazı türlerde ise yere yatık ve sürünücüdür.
Anayurdu kuzey yarı kürenin ılıman bölgeleri olan böğürtlen dünyanın bütün ılıman bölgelerinde yaygın olarak yetişir. Daha çok nemli kıyı iklimini sever, ama iç bölgelere uyum sağlamış türleri de vardır.
En yaygın tür olan adi böğürtlen {Rubus fructicosus) 2-3 metreye kadar boylanabilen dikenli bir çalıdır. Deniz kıyısındaki ağaçlıkların ve ormanların açıklık yerlerini, bozulmuş orman alanlarını, yol kenarlarını ve dere kıyılarını kaplar. Türkiye’de en çok Karadeniz ve Marmara bölgelerinde görülür. Karadeniz Bölgesi öbür böğürtlen türleri açısından da en zengin yöredir.
Bitkinin genellikle beyaz, pembe ya da kırmızı olan çiçekleri dal uçlarında kümeler halinde açar. Meyveleri de bir araya toplanarak salkımlar oluşturur. Başlangıçta açık yeşil renkte olan meyveler olgunlaştıkça kızarır ve tam olgun duruma geldiğinde karaya yakın mor bir renk alır. Böğürtlenin meyvesi aslında tek bir meyve değil, dut ve çilekte olduğu gibi küçük meyveciklerin bir araya gelmesiyle oluşan ve üzümsü meyve denen bir bileşik meyvedir. Demir ve C vitamini açısından zengin olan meyveler hem taze olarak yenir, hem de reçel, marmelat, dondurma ve pasta yapılır.
Kaynak: Temel Britannica Cilt 4 Sayfa 7-8

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı