Nedir

Bohça ve Bohçacılar Hakkında Bilgi

Bohça nedir, neden önemlidir, bohça çeşitleri nelerdir. Bohçacılar kimlerdir, hakkında bilgi

Bohça Değişik kumaşlardan yapılabilen ve içine eşya konularak çaprazlama bağlanan dört köşe kumaş. Eskiden önemli kişisel eşyalar bohçalar içinde korunurdu. Evlenecek bir genç kızın çeyizi bohçalar içinde güveyin evine taşındığı gibi, gelinin çeyizi içinde hayatı boyunca kullanacağı çok sayıda bohçaya da sahip olmasına özen gösterilirdi. Kadınların önem verdiği eşyalardan biri olan bohça, yapıldığı kumaşa, işlemelerine ve kullanıldığı yerlere göre “şal bohça”, “Ahmediye bohça”, “yazma bohça”, “basına bohça”, “sandık bohçası”, “çarşı bohçası” gibi adlar alırdı, Sokaklarda kadınların bohçasız ve çocuksuz dolaşması bir hafiflik belirtisi sayılır ve ayıplanırdı.
Bohçacılar Ev ev dolaşarak bohça içine koyduğu elbiselik, çamaşırlık kumaş, başörtüsü, yatak çarşafı, yorgan yüzü gibi şeyleri satan kadınlara verilen ad. Bohçacılar “bohçacı kadın” ve “bohçacı madama” adlarıyla iki çeşittiler. Bohçacı kadınlar Rumeli göçmeni ya ela Müslüman Çingenelerden; bohçacı madamalar ise Avusturya Yahudileri arasından çıkardı. Günümüzde de tek tük örnekleri görülen bohçacılar, evlere rahatlıkla girip çıktıkları için yakın ya da uzak aileler arasında haber götürüp getirme, evlenecek yaşla kızları haber verme, hanımlarla senli benli olarak bazı aile sırlarına vâkıf olma gibi özelliklere de sahiptirler.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı