Bilgi Dünyası

Boksun Kuralları Nelerdir?

Her karşılaşmadan en az 8 saat önce iki rakip boksör, belirtilen kategoriye girip girmediklerinin denetlenmesi için, tartıya çıkarılır. Boksörler, maça şort, çorap, yumuşak tabanlı ayakkabı, bir diş koruyucu, elleri çevresinde bantlar (kemikleri korumak için) ve içi doldurulmuş eldivenlerle çıkarlar. Amatörlerin başlarına koruyucu bir kask takmaları zorunludur. Amatörlerin bedenleri, kolsuz ve yakasız bir atletle örtülüdür, profesyonellerinse çıplaktır.
Karşılaşmalar üçer dakikalık bölümler (raund) halinde yapılır; raundlar arasında birer dakika dinlenilir. Amatörlerin karşılaşmaları genellikle 3, bazen 5 raund-dur; profesyonel maçlarsa, karşılaşmanın önemine göre (dünya şampiyonaları hep 15 raunddur) 6-15 raund-dur. Profesyonel boks kuralları, ülkeden ülkeye, hatta ABD’de eyaletten eyalete küçük farklılıklar gösterir.
Yerden yaklaşık 1,30 m yükseklikte bulunan dövüş yeri ya da ring, 2 cm kalınlığında bir örtüyle kaplanmış kare biçimli bir düzlüktür; ring, dört köşede bulunan direklere bağlanmış üç iple sınırlanır; bu ipler profesyoneller için, ring tabanına sırasıyla 40,80 ve 130 cm yüksekliğe gerilmiştir. Direkler ve ipler, kumaşla,kaplıdır. İpler arasındaki ringin boyutları, en az [4,35 |x 4,35 m, en çok 6,10 x 6,10 m’dir. İplerin dışında bir çıkıntı vardır. Raund aralarında ringde bulunmasına izin verilen gereçler, boksörler için iki tabure, toz reçine kapsayan iki kap, su şişeleri ve iki tükürük kabı ya da kovadır. Her raundun başladığını belirten gong çalar çalmaz, bütün bu gereçler hemen kaldırılır. İki raund arasında bir bakıcı (suvanyör) boksöre yardım eder; aynı zamanda boksör, menajerinden ya da antrenöründen taktik öğütleri alır.
Maçı, ardında iki rakip boksörle ringe çıkan beyaz formalı bir hakem yönetir. Karşılaşma sırasında uyulacak kurallara ilişkin olarak hakemin öğütlerini dinleyen boksörler, önceden belirlenmiş olan köşelerine çekilirler. Gong sesiyle birlikte ringin ortasına gelirler ve dövüş başlar. Boksörlerden biri sert bir darbeyle yere düşer ve 10 saniye içinde ayağa kalkamazsa nakavt olur ve karşılaşmayı kaybeder; ayrıca hakem ya da doktor, boksörlerden birinin karşılaşmayı sürdüremeyecek kadar sersemlediğine ya da yaralandığına karar verirse, karşılaşmayı bitirebilir. Raundum sonuna kadar boksörlerin karşılaşmayı sürdürmeleri durumunda, atmış oldukları yumruk sayısına göre yapılan puanlamayla, biri galip ilan edilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı