Güncel

Bolero Nedir? Bolero Dansı Nasıl Yapılır? Özellikleri

BOLERO XVIII. yy.da 1765- 1800 arasında ortaya çıkan İspanyol dansı. Zamanla ritmi değişmiş. birçok yabancı besteciye ilham kaynağı olmuştur. İki zamanlı ve senkoplu ritmde Küba türküsü ve dansı.

Bolero: Kadın kıyafetinde, boyu beli aşmayan, kollu küçük ceket, cepken. (Bre-tonların mahalli kıyafetinin bir parçası.) Boğa güreşçilerinin giydiği pomponlu fötr şapka. İlhamını bu son modelden alan biçim.

Bolero, bir tabloluk bale; müzik: Ravel, koreografi: Bronislava Nijinskaya, dekor ve kostümler: N. Gonçarova. (ilk temsil: Paris operası, 20 kasım 1928, ida Rubinstein baleleri sezonu.)

Bolero balesinde olay bir İspanyol han lokantasında geçer. önce, bir çingene kadın, masa üstünde tek başına dans eder. Dansın yarattığı coşku bütün müşterilere yayılır. Ravel 1928’de bu eseri için şunları yazmıştı: İda Rubinstein’in isteği üzerine, orkestra için bir bolero besteledim. Hızı ılımlı ve melodisi, armonisi, bakımından olduğu kadar ritmi bakımından da, baştan sona kadar hep aynı kalan bir danstır, ritmi devamlı olarak trampetle belirtilir. Tek değişiklik, orkestra sesindeki gücün gittikçe arttırılmasıyla sağlanır. Bolero aslında ustalıklı bir passacalle’dir. (Üç zamanlı dans.) Aynı tema her defasında daha zengin bir çalgılama (orkestrasyon) ile sunularak on dokuz defa tekrarlanır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir