Nedir

Bolero Nedir? Ne Demek?

Bolero Nedir? Farklı anlamlar taşıyan Bolero Tanımları…
BOLERO XVIII. yy.da 1765- 1800 arasında ortaya çıkan İspanyol dansı. Zamanla ritmi değişmiş. birçok yabancı besteciye ilham kaynağı olmuştur. İki zamanlı ve senkoplu ritmde Küba türküsü ve dansı.
Bolero: Kadın kıyafetinde, boyu beli aşmayan, kollu küçük ceket, cepken. (Bre-tonların mahalli kıyafetinin bir parçası.) Boğa güreşçilerinin giydiği pomponlu fötr şapka. İlhamını bu son modelden alan biçim.
Bolero, bir tabloluk bale; müzik: Ravel, koreografi: Bronislava Nijinskaya, dekor ve kostümler: N. Gonçarova. (ilk temsil: Paris operası, 20 kasım 1928, ida Rubinstein baleleri sezonu.)
Bolero balesinde olay bir İspanyol han lokantasında geçer. önce, bir çingene kadın, masa üstünde tek başına dans eder. Dansın yarattığı coşku bütün müşterilere yayılır. Ravel 1928’de bu eseri için şunları yazmıştı: İda Rubinstein’in isteği üzerine, orkestra için bir bolero besteledim. Hızı ılımlı ve melodisi, armonisi, bakımından olduğu kadar ritmi bakımından da, baştan sona kadar hep aynı kalan bir danstır, ritmi devamlı olarak trampetle belirtilir. Tek değişiklik, orkestra sesindeki gücün gittikçe arttırılmasıyla sağlanır. Bolero aslında ustalıklı bir passacalle’dir. (Üç zamanlı dans.) Aynı tema her defasında daha zengin bir çalgılama (orkestrasyon) ile sunularak on dokuz defa tekrarlanır.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 290

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı