Bilgi Dünyası

Bolu İlinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir

Bolu ilinin ekonomik etkinliklerinin başında tarım ve hayvancılık gelir. Tarım ürünleri içinde en çok ekilen tahıldır. Tahıl ürünleri arasında buğday birinci sırada yer alır. Sanayi bitkilerinden tütün ekimi, Düzce ilçesinde önemlidir. Şekerpancarı, Düzce ve Göynük ilçelerinde geniş alanlara yayılır ve elde edilen pancar, Adapazarı Şeker Fabrikasına gönderilir.
Saplarından ip ve halat yapmak amacıyla, bazı akarsu çevresi köylerde kenevir ekilirse de, ekonomik önem taşımaz. Yumrulu bitkilerden en çok patates ekilir. Bolu ilinde aşağı yukarı her türlü meyve ve sebze yetişir. Ekonomik bakımdan en çok değer taşıyan meyve, önce Akçakoca ilçesinde üretilmeye başlanan ve günümüzde Düzce ilçesine de taşmış olan fındıktır. Meyve üretiminde, fındıktan sonra ikinci sırada elma gelir. Üzüm bağları daha çok Seben, Göynük ve Kıbrısçık ilçelerinde toplanmıştır.
Bolu’da, sebzecilikte soğan üretimi gelişmekte, özellikle Bolu ovasının kuzeydoğusunda yetiştirilmekte ve ekonomik değer taşımaktadır.
İlin hayvan varlığı arasında koyun başta gelir. İkinci sırayı tiftik keçisi alır. Kıl keçisi sayısı azdır. Bolu ilinin hemen her yerinde, özellikle Bolu dağı ile bu dağın Düzce’ye bakan yamaçlarında, arıcılık yapılır.
Yeraltı gelir kaynakları açısından, dağınık bir biçimde bulunan linyit yataklarından (Düzce, Seben, Göynük ilçeleri) başka önemli maden yoktur. Bunların da en önemlisi, Bolu ile Mengen arasındaki Merkeşler köyünde bulunan linyit işletmesidir. “Kuzey Anadolu fay çizgisi” adı verilen önemli bir kırık şeridinin ilden geçmesi, bazı sıcak su kaynaklarının yeryüzüne kolayca çıkmalarına olanak sağlamıştır. En önemlileri, Bolu kentinin 5 km güneyindeki Bolu kaplıcaları ile Düzce’deki Eften i kaplıcası ve Derdin hamamı, Mudurnu’daki Babas ılıcaları ve Şarot kaplıcası, Gerede-Bolu yolu üstündeki Aktaş uyuz hamamı, Seben’deki Pavli hamamı ve Göynük ilçesindeki Çatak hamamıdır.
Bolu ilinde, ham maddesini ormandan alan sanayi kolları gelişmiştir: Bolu Suni Tahta Fabrikası ve Kereste Fabrikası;| Düzce kereste-parke-ambalaj sandığı sanayisi; ayrıca kontrplak fabrikaları. Orman sanayisi dışında, Düzce’deki tütün işleme atölyeleri, Bolu ve Gerede’deki sepiyerleri, Bolu Çimento Fabrikası, başlıca sanayi kuruluşlarıdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı