Coğrafya

Bolu'daki Tarih Eserler Nelerdir Kısaca

Bolu İlindeki Tarihi Eserler Nelerdir Kısaca Bilgi.
Tarihi Eserler Bizanslılar ve Osmanlılar zamanından kalmadır. Bizans devrine ait olanlar daha çok Düzcenin üskübü yöresindeki Bünüs köyündedir. Osmanlı devri eserleri cami. medrese, hamam. han, kaplıca vb. dir. Eski Bolu kalesinin izlerinin bulunduğu tep de yapılan kazılarda birçok sütun başlığı bulunmuştur. Osmanlı eserlerinin en eskisi Yıldırım Bayezid zamanında yapılan Ulucami veya Paşa camii’dir. Tek kubbesi ve iki minaresi olan Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan bu cami depremlerde zarar görmüştür. öteki mimarı eserler arasında Demirtaş Paşanın oğlu Mehmed Bey’in yaptırdığı Semsipaşa camii ile İsfendiyar oğullarından Musa Paşanın yaptırdığı ve son depremlerde yıkılmış olan cami vardır.
Yıldırım Bayezid’in yaptırdığı Orta Hamam, Sokullu Mehmed Paşanın yaptırdığı Tabaklar hamamı harap olmaktan kurtulan eserlerdendir. Yıldırım Bayezid’in yaptırdıgi Taş han avlusuz han tipindedir.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 297

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı