Bilgi Dünyası

Bonsai Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Küçülterek saksıda yetiştirilen bodur ağaç.
Bir Japon sanatının ürünü olan bonsai (ya da bonsay), bitkinin köklerinin kısaltılmış dal ve sürgünlerinin bağlanması yoluyla elde edilir. Bir bonsai ağacı, boyunun yalnızca 15-60 cm olmasına karşılık, doğadaki ağacın bir kopyasıdır. Yaklaşık bütün odunlu bitkiler bonsai olarak yetiştirilebilir. Yaprak dökmeyen ağaçlardan ardıç, çam ve ladin sıkça seçilir (yapraklarını yıl boyunca dökmemeleri, bonsainin dekoratif amaçlı kullanımına uygundur).
En çok yetiştirilen bonsai bitkileri arasında Japon beyaz çamı, kiraz, akçaağaç, vb. sayılabilir.
Bir bonsai ağacı, doğadaki ağacın gerçek bir kopyasını oluşturmak için büyük bir özenle yetiştirilir. Ana kökler kesildikten sonra, kökler arasından geçirilen teller destek için gövdenin çevresine sarılır. Dallar da biçimlendirmek için tellerle sarılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı