Bilgi Dünyası

Bor Nedir? Nerede Kullanılır? Özellikleri Nelerdir

Periyodik çizelgenin III A grubunda yer alan kimyasal element.
Simgesi B, atom sayısı 5, atom ağırlığı 10,811 olan bor,periyodik çizelgede birlikte yer aldığı öbür elementler arasında metal olmayan tek elementtir. Kimyasal özellikleri bakımından karbona benzer. İlk olarak 1808’de Sir Humphry Davis, Joseph Gay-Lussac ve Louis Thenard tarafından aynı anda bulunmuştur. Kahverengimsi siyah renkli toz görünümlüdür. Eimastan sonra ametaller arasında elektropozitifliği en yüksek olanıdır.
Elektrik iletkenliği sıcaklıkla birlikte arttığından, germanyum ve silikonla bileştirilerek, elektrik iletkenliklerini artırır. Çeliğe az miktarda katılması da çeliğin sertliğini artırır. Sıcakta bütün elementlerle birleşerek, metallerin büyük bölümüyle borürleri oluşturur. Doğada çoğunlukla borat biçiminde bulunur. Başlıca bileşiği, Ortaçağ’dan bu yana seramik sırlanmasında kullanılan borakstır. Boraks mercek yapımında, borosilikat camı yapımında, kumaşların ve tahtaların ateşe dayanıklı kılınmasında, fotoğraf banyolarında, vb. kullanılır. Bor bitkilerin kalsiyum çevriminde önemli olduğundan, bor bakımından yoksul topraklara borik asit (güçlü asitler ile boraksın etkilenmesinden elde edilir) biçiminde katılır.
Türkiye, dünyada bilinen bor yataklarının % 70’ini içerir ve başlıca üretici ülkeler arasında yer alır: 1990’da 2 milyon tondan çok.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı