Bilgi Dünyası

Boşnaklar Hangi Ülke, Soyu, Özellikleri

BOŞNAK Bosnalı veya Bosna asıllı. Boşnak güzeli, dolgun çehreli. sarışın, al yanaklı güzel.Boşnaklar, eski Bosna halkıyla, bugünkü Bosna-Hersek Müslümanlarına verilen ad.
Bosnalılar, IX.yy.da Hristiyanlığı kabul ettiler ve sonraları Bogomil mezhebini benimsediler. XV.yy.da Fatih Sultan Mehmed devrinde Bosna’nın fethinden sonra Müslüman oldular. Aralarında, Nakşibendilik, Rufailik, Mevlevîlik ve Halvetilik gibi tarikatlar kolayca yayıldı. XIX.yy.da Avusturyalılar Boşnakları Hristiyanlaştırmak için tedbirler aldılar ise de 1908’de Meşrutiyetin ilanı ile Müslümanların din hukukunu tanımak zorunda kaldılar
Bosna Hersek de İslam dini teşkilatı, bir dini siyaset ile ulema meclisi, vakıflar meclisi, vakıflar müdürlüğü ve her kazada birer mahalli vakıflar idaresinden ibarettir. Bilim, sanat ve sosyal hayatta Türk-İslam kültüründen etkilenen Boşnaklar arasında Sokulu Mehmed Paşa, Damat İbrahim Paşa, Tiryaki Hasan Paşa. Mevlâ Abdülkerim, Cezzar Ahmed Paşa. Sofu Mehmed Paşa, Koca Mustafa Paşa. Hersekzade Ahmed Paşa gibi ünlü devlet adamları ve kültürlü kişiler vardır.
Boşnaklar, çoğunlukla uzun boylu, koyu saçlı, kumral ve kahverengi gözlü olurlar. Sarı saçlı ve mavi gözlü olanları az sayıdadır. Yerli kıyafetleri; askerlerde kısa etek ve onun üzerine giyilen çedik pabuç, başlık olarak keçe külahı ve belde meşin kemere sokulan bir kamadır. Kadınlar ise entari ve süslü buluzlar giyer, başörtüsü olarak boneye benzeyen başlıklar takarlar. Konukseverlik ve acık sözlülük karakteristik özellikleridir.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 334

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı