Nedir

Bovarizm Nedir? Ne Demek?

Bovarizm (Flaubert’in Madame Bovary adlı romanından). Psikiyatr. Gerek duygu, gerekse sosyal yaşantı alanında hissedilen eksiklik duygusu. Nevrozlu kadınlarda sık sık rastlanır.
Bovarizm deyimini ilk defa 1892’de Jules de Gaultier kısa bir denemesinde ‘kullandı. Flaubert’in romanının evrensel bir felsefenin ortaya çıkmasına yol açtığını söyledi. Jules de Gaultier bu kelimeyi insana kendini olduğundan başka türlü görebilmesi için sunulmuş olan güç diye tanımlar. Bovarizm mitomani ve histeriye benzetilebilir. Bovarizm’in yapısında, kendini beğenmişlik, kendi kendine tekin, taşkın bir hayal gücü ile ihtiraslı istekler birleşir, böylce kişi kendini gerçek durumunun üstünde görür. 
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 346

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı