Nedir

Boyut Nedir? Boyut Ne Demek, Anlamı

Günlük dilde olduğu gibi bilim dilinde de, ölçülebilen büyüklüğü anlatmak için kullanılan terim.; Geometride ve matematikte boyut uzayın bir özelliğidir.
Uzay matematiksel olarak, boyutlarının sayısıyla tanımlanır. Bu sayı, bir noktayı o uzayda bir yerde belirleyebilmek için gereken koordinatların sayısıdır. Sıradan, üç boyutlu uzayda yalnızca üç nokta gerekir. Söz gelimi bir odada, bir yer, yükseklik, genişlik ve derinliği temsil eden x, y ve z eksenleriyle belirlenir. Bir yüzey ya da düzlemdeki şekiller, iki boyutludur. Çizgi üstündeki bir nokta bir koordinatla belirlenebilir; çizgi bu yüzden tek boyutludur. Bir. noktaysa, boyutu olmayan bir kavramdır.
Görelilik kuramında, evrenin uzay-zaman sürekliliğinin dört boyutlu olduğu söylenir; çünkü zaman da, bir cismi belirlemede kullanılan dördüncü bir boyut gibi düşünülür. Yüksek matematikte ve parçacık fiziği gibi fiziğin matematiksel uygulamalı alanlarında kullanılan n boyutlu soyut uzayların örneklerinden biri de budur. Bazı “uzaylar”, sıradan üç boyutlu gerçeklikle algılanamazlar. Onun yerine, bu türden araştırma alanlarında gerekli olan karmaşık koordinat sistemleri olarak düşünülebilirler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı