Bilgi Dünyası

Bozkır Nedir? Bozkır Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi

Bozkır: Kesintili biçimde uzanan kurakçıl buğdaygillerden oluşan, yarı kurak bölgelere özgü bitki oluşumu.
Bazı bozkırlarda, buharlaşmanın yüksekliğinden ötürü, toprak altındaki tuz yüzeye çıkar ve yalnızca başka yerlerde deniz kıyılarında görülen tuzcul bitkiler yetişebilir. Birçok dilde bozkır anlamına gelen, dilimizde de bozkırla eş anlamlı kullanılan Rusça kökenli step sözcüğü, kışların çok soğuk, yazlarınsa az yağışlı geçmesine karşın belirli bir bitki örtüsüyle kaplı olan Büyük Rus Ovası’m nitelemek için kullanılırken, sonradan öbür dillere geçmiştir.
Bozkır bitkileri, kuraklıktan korunmak için bazı uyarlamalar geçirmişlerdir. Bunlara örnek olarak, yapraklarını küçülterek, hattâ kaktüslerde olduğu gibi dikene dönüştürerek terlemeyi azaltmaları, bol bir kök sistemi geliştirerek yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacak suyu çok derinlerden toplamaları, vb. sayılabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı