Nedir

Braille Alfabesi Nedir, Nasıl Kullanılır, Özelliği Nedir

Louis Braille’ın körler için hazırladığı dokunmaya dayalı, uluslararası yazı sistemi.
Braille sistemi bir kâğıda ya da düz bir yüzeye dizilmiş, rakam ve harfleri simgeleyen nokta gruplarından oluşur. Temel Braille grubu, bir domino taşı gibi, her biri üç noktalı, iki dikey sütundan oluşur. Kolaylık için sol sütun aşağı doğru 1 ‘den 3’e, sağ sütun 4’ten 6’ya kadar numaralanmıştır. Bir temel gruptan 63 nokta düzeni üretilebilir. Bu düzenler dokunmayla kolayca tanınabilir ve abecenin harflerini, rakamları, imla işaretlerini, bazı ses hecelerini (ch, gh gibi) ve bazı genel sözcükleri (ve, ya da, ile, vb.) oluşturur. Braille, ilk on harfi (A,J) üstteki dört noktayla (bir, iki, dört ve beş) düzenlemiştir; üçten, altıya kadar olan noktalar, ters L biçiminde, bu 10 şeklin önüne geçerlerse O’dan 9’a kadar rakamları belirtirler. Braille, 3 ve 6 numaralı noktaları, üstteki dört noktayla birlikte kullanarak, abecenin kalan harflerini ve sistemdeki öbür elemanları göstermiştir. Noktaların arası 2-2,3 mm’dir.
Görmeyenler için bir yazı ve baskı sistemi olan Braille sistemi, yükseltilmiş ve 16 Braille konumundan (63 olası bileşim) seçilmiş, her harf için farklı nokta değişik düzeninden oluşan bir sistemdir. Rakamlar, A-J nokta düzenlerinin, rakam sistemini izlemeleriyle oluşur. Büyük harf, 6 no”lu konumda tek bir noktayla gösterilir. Braille sistemiyle yazılan bir yazı okunurken (sağda), sağ el bir ya da daha çok parmak kullanarak mesajı alırken, sol el ikinci satırı okumaya çalışır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı