Bilgi Dünyası

Brezilya'nın Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Brezilya’nın Belirgin Özellikleri Nelerdir?
Brezilya, Güney Amerika’daki en büyük ülkedir ve kıtanın neredeyse yarısını kaplar. Batıda And Dağları’nın eteklerinden, doğuda Atlas Okyanusu’na uzanır.
Brezilya’nın kuzeydoğu bölgesinde, yarı kurak bir iklim egemendir. Grimsi renkli küçük yapraklı ağaçlardan, kaktüslerden ve ananasgillerden oluşan kurakçıl bir bitki örtüsü görülür. Brezilya dünyadaki en büyük kahve üreticilerinden biridir ve şeker kamışı, tütün, pirinç, soya fasulye si, mısır ve birçok meyve de yetiştirir.
Brezilya’nın Amazon Nehri etrafındaki yağmur ormanı, dünyanın en büyük yağmur ormanıdır ve zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Ancak orman, sığır çiftlikleri ve çiftlik kurmak için kesilmektedir. Bu yağma küresel ısınmaya neden olmakta ve birçok yerli Amerikalıyı evlerinden etmektedir.
Brezilya, dünyadaki en büyük 10 endüstriyel devletten biridir. Demir cevheri ve diğer mineral yatakları bakımından zengindir. Cevherin çoğu çelik üretiminde kullanılır. Çelik; otomobil, lokomotif, gemi ve diğer malların üretiminde kullanılır.
Portekizliler, 1500’de Brezilya’yı kolonileştiren ilk Avrupalılardır. Bu nedenle Brezilyalılar, Portekizce konuşan tek Güney Amerika ülkesidir. 1825’te Brezilya, İmparator I. Pedro önderliğinde bağımsızlığını kazandı. Brezilya da 1889’da cumhuriyet ilan edildi Asıl yerli halk, Portekizli koloniciler ve Afrikalı kölelerdir. Farklı ulustan birçok kişi de (Avrupa, Orta Doğu ve Uzak Doğudan) Brezilya’ya göç etti.
Brezilya’da azınlıktaki zenginler lüks içinde yaşarken milyonlarca yoksul, Sao Paulo’daki gibi gecekondu mahallelerinde yaşar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı