Nedir

Broş Nedir, Nasıl Kullanılır, Özellikleri, Çeşitleri

Broş Nedir, Sözlük Anlamları; Broş; Kadın elbiselerinin yakasına takılan süslü iğne, Bir takım tezgahında, işlenecek parçayı veya bir aleti taşıyan, silindir biçiminde döner kısım, Silindir biçiminde bir deliğe çap vermeye veya bu delik etrafında yiv açmaya yarayan alet.
Kuyumculukta Broş;  ilk broş, elbiseleri tutturmak, açılmasını, düşmesini önlemek ihtiyacından doğan tokadır. Mısır broşları. çoğu zaman renkli cam hamuru mozaiğindendr. Bu mozaik altın yuvalar içine oturtulmuştur. ortasında süs olarak büyük bir kabartma domuzlan böceği vardır. Yunanlılar ve Romalılar, elbiselerindeki uyumlu kumaş döküklüğünü sağlamak için tokalar kullandı: bunlar çoğunlukla ince işlenmiş kıymetli madendi. Etrüsklerin iğneleri önceleri çok basitti. uçlarında oyuk bir top bulunurdu. Sonraları değişik süslerle bezendi. Toka zamanla broş biçimini aldı, orta çağda kancalı iline kullanıldı. Rönesans’tan sonra broş değişen giyim üslubunun evrimini izledi.
— Mekan. Bir takım tezgahı broşunun uç kısmında. işlenecek parçayı taşıyan bir torna aynası veya bil yatak bulunduğu gibi, genellikle konik bir çap içinde sap takılmış ve basit bir kavramayle hareket ettirilen bir âlet (matkap, freze, rabya çubuğu v.b.) veya bir torna ucu da bulunabilir. Bir tek takım tezgahında, işlenecek parça üstünde aynı anda çok sayıda delik açabilen birden fazla broş bulunabilir. Ayrıca. silindir biçimi bir gövde üstünde çeşitli yerlere yerleştirilmiş ve biri durduğu zaman öteki çalışacak şekilde ayarlanmış çok sayıda kesici kenarları olan bu alete de broş denilir. Bir broş ya iterek (bu durumda aletin uzunluğu azdır, yoksa çalışırken merkezden dışarı kaçabilir), ya çekerek (genellikle böyledir) çalışır. Bu durumda, oluk açma makinesi denilen, özel bir çekme makinesi kullanılır. Bu işleme de broşlamadenilir.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 416

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı