Kültür

Brüksel Hakkında Bilgi

Brüksel: Belçika’nın başkenti.
Flaman topraklarında Fransızca konuşan bir kent olan Brüksel (halkın yüzde 80’inden fazlası Fransızca konuşur), 1830 yılından beri Belçika’nın başkentidir. Banliyöleriyle birlikte, gerek büyüklüğü, gerek nüfusu yönünden de (1 080 000) ülkenin en büyük kentidir.
Brüksel’in yerinin VII. yy. sonundan beri bilindiği söylenir. Şehir, Louvain kontlarının bu bölgeye yerleşmesiyle kurulmuştur.
Brüksel, daha Ortaçağ’dan itibaren, özellikle dokuma işleriyle uğraşan, önemli bir ticaret merkezi haline gelmişti. ‘Tacirlerinin zenginliği, XV. yy.dan kalma bir çan kulesinin hâkim olduğu Grand-Place’daki görkemli binalarından anlaşılmaktadır. Bu şehirde geçmişe ait daha pek çok eser vardır; oysa, Brüksel, yüzyıllar boyunca, ta Louis XVI’dan İkinci Dünya Savaşı’na kadar birbirini izleyen istilâcıların elinde çok işkence çekmiştir.
Bugün Brüksel, ticaretle sanayinin çok etkin şekilde geliştiği ve ayrıca, Avrupa’nın siyasî ve kültür faaliyetleri yönünden de birinci derecede yeri olan bir kenttir.
Şehrin en eski yapıtlarından biri olan ünlü çeşme 1619’dan kalmadır. Su fışkırtan çıplak bir çocuğu temsil eden Manneken-Pis adındaki bronz heykelcik, Brüksellilerin gurur kaynağıdır. Bayram günlerinde kentliler, bu küçük adama şapkalar ve çeşitli elbiseler giydirirler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı