Biyografi

Buda Kimdir? Buda ve Budacılık Hakkında Bilgi

Buda kimdir? Buda neler yapmıştır, öğretileri nelerdir? Budacılık nasıl ortaya çıkmıştır, özellikleri nelerdir, Buda hakkında kısa bilgi
Buda: Budacılığın kurucusu. İ.Ö. VI. yy’ın ortalarında Nepal’de Camilhasta’da yaşadığı ileri sürülen Buda (soyadı Gaufama’dır) efsaneye göre soylu bir aileden olduğundan özenli bir eğitim gördü.Genç yaşta evlendi ve bir oğlu oldu. 29 yaşındayken, eşini ve oğlunu terk ederek, göçebe bir çileci yaşamı sürmeye başladı. Yedi yıl süreyle geleneksel deneylerden geçti; bir usta aradı, ama bulamadı. Bir incir ağacının altında dinlenirken tanrı esinini alıp, o andan sonra Benares’te beş çömezine ders vermeye başladı ve dinleyicilerinin sayısı günden güne arttı. Birçok yolculuktan sonra, İ.Ö. 477’ye doğru 80 yaşında öldü.
Buda’ya  mal edilen söylevler, Sutralar altında toplanmıştır. Böyle kişiler konusunda her zaman olduğu gibi, Budayla ilgili binlerce efsane ortaya çıkmıştır ve öz geçmişine ilişkin bilgilere çok fazla güvenmemek gerekir. Aynı biçimde, onu temsil eden heykel ve resimler de, ülke ve ırklara göre değişiktir.
Buda’ya göre yeryüzündeki yaşam acıdan başka şey getirmez. Bu acıların nedeni açlıktır; yani zevk ve hırs çılgınlığı, yaşama isteğinin aşırılığıdır. “Sekiz yollu patika” (inanç, karar, söz,edimler, emeller,düşünce, içe bakış), insanları, gerçek kaynağı bize dünyanın gerçek yüzünü göstermeyen yanılsama olan acıdan kurtaracaktır.
Yalnızca duyumların, algıların ve düşüncelerin kalıcılığına inanan Buda, insan kişiliğine inanmamıştır. Öğretisine göre her insan iştahlarına egemen olarak, bilgisizlikten kurtularak, kendini başkalarına yardıma adayarak, düşmanlarını bağışlayıp severek kendi kurtuluşunu sağlayabilir. O zaman daha yer yüzundeyken Nirvana’ya ulaşacaktır. Nirvana’da, birbirini izleyen ruh göçleri (ruh, davranışlarımıza göre çeşitli kalıplara girer) sona erer ve  (esin) ile (aydınlanan bilge kışı, sonsuz mutluluğa erişir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı