Bilgi Dünyası

Budapeşte Nerede? Budapeşte Hakkında Kısa Bilgi

Macaristan’ın başkenti ve en büyük kenti. Viyana’nın 217 km güneydoğusunda yer alan Budapeşte’nin yüzölçümü 526 km2, nüfusu 2 063 745’tir. Batıda tepelerle, doğuda Macaristan ovasıyla sınırlı olan kent, kışları sert, yazları sıcak kara iklimi etkisindedir.
>Günümüzde ülkenin karayolları ve demiryolları ağının kavşak noktası olan Budapeşte, önemli bir sanayi kenti, aynı zamanda da başlıca eğitim (üniversite, meslek yüksekokulları) merkezidir. Özellikle de, genellikle XIX. yy. yeni gotik üslubunda yapılmış (Parlamento, vb.) ya da Osmanlılar döneminden kalma iyi korunmuş anıtlarıyla (Gülbaba türbesi, vb.) gün geçtikçe daha çok turist çeken bir turizm merkezidir.
Romalılar tarafından kurulan Aquincum’un Hun akınları sırasında yıkılmasından sonra kale tepesi üstünde yeniden kurulan (Buda) kent, 1541 ‘de Türkler tarafından fethedildi. 1686’da Avusturya’ya geçip, 1867’de özerklik tanındı. Buda’nın 1872’de Peşte’ye birleştirilmesiyle hızla büyümeye başladı. 1918’de yeni kurulan Macaristan Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. İkinci Dünya Savaşında ve 1956 Macar ayaklanmasında büyük ölçüde yıkıldıysa da, onarıldı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı