Bilgi Dünyası

Buğday Nedir? Buğday Çeşitleri Nelerdir

Buğday nedir, Buğday nerelerde yetişir, özellikleri nelerdir, Buğday yetiştiriciliğinin tarihi. Buğday hakkında kısa bilgi
Buğday: Buğdaygiller ailesinden bitki cinsi.  Yaklaşık olarak 100 yıldan bu yana yetiştirilen, tohumları özellikle ekmek yapımında kullanılan buğday cinsi üyelerinin boyları 1 m’yi aşabilir; yaprakları sap üstünde iki sıralı ve karşılıklı dizilmiş başakçıklardan oluşur.
İlk evcilleştirilen türleri, günümüze kadar yetiştirilen büyük buğday çeşitlerinin atası olduğu sanılan tek sıralı buğday  ve nişasta buğdayı da denen iki sıralı buğday türleriydi. Mısır mezarlarından birinde taneleri bulunmuş olan iki sıralı buğday, Romalılar döneminde en çok yetiştirilen tahıldı. Taneleri çok küçük, harmanlanması güç olan bu iki türün yerini sonradan, günümüzde en yaygın biçimde yetiştirilen buğday türleri olan sert buğday  ve yumuşak buğday almıştır. 1 Günümüzde dünyada en çok elde edilen tahıl olan buğday, özellikle Rusya, Çin, ABD, Kanada, Arjantin, Avustralya, Hindistan ve Pakistan’da yetiştirilir. Özellikle yumuşak buğday ekilen Türkiye’de yaklaşık 9,5 milyon hektarlık alanda 1990’da 20 400 000 ton buğday üretilmiştir.

Buğdaygiller

Yaklaşık 9 000 tür içeren bir çenekli bitkiler ailesi  Çoğunlukla iktisadi açıdan son derece önemli olan, tropikal yağışlı bölgelerden, astropikal bölgelerin sıcak ve kurak çöllerine kadar uzanan çok geniş bir alana yayılan buğdaygiller ailesi üyeleri, özellikle Asya bozkırlarında, Kuzey Amerika’daki çayırlar bölgesinde ve Afrika savanalarında en çok yetişen bitkilerdir. Bambular dışında odunsu türü bulunmayan buğdaygiller ailesi üyeleri, öbür bitkilerden bitkisel büyümelerinin daha çok yaprak dokularıyla ayrılırlar.
Pek çok hayvanın temel besinini oluşturan buğdaygiller ailesi üyelerinin en belirgin özelliklerinden biri de, dallarının yeni yan sürgünlerle gelişmesidir. Ayrıca bazı türleri, kollar ve kök saplarla gelişirler. Çiçekler çok küçüktür ve görülebilen taç yapraklarına gerek duymaksızın rüzgarla tozaklanırlar. Buğdayda olduğu gibi uzun, bir araya gelmiş başaklarda birbirine yapışık bulunan tohumlar (aslında “meyveler”), oldukça büyüktürler ve yüksek oranda karbonhidrat içerirler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı