Güncel

Bülbülün Sesi Nasıldır? Bülbül Nasıl Öter?

Bülbülün sesi nasıldır? Bülbül sesi neye benzer?

Meraklıları bülbülü açık havada dinleyebilmek için geceleri sabaha karşı korulara, bağ ve bahçelere giderler. Şafak vakti bülbülün ötüşünü dinlemek kadar güzel bir şey olamaz. Bülbül eşini çağırdığı zaman başka, korktuğu zaman başka, hiddetlendiği zaman başka çeşit öter. Bazen ötüşü hafiften başlar, gitgide şiddetlenir, sonra yine azalarak kaybolur. Ötüş aralarındaki kısa sessizlikler bu nağmelerin sihirli tesirini daha da fazlalaştırır.

Yaşlı erkek bülbüllerin ötüşleri genç olanlardan daha da güzeldir. Genç bülbüller ötmesini bulundukları yerlerdeki kendi cinsinden olan yaşlılardan öğrenirler. Bazı yerlerdeki bülbüllerin daha güzel ötmelerinin, o civarda genç yavrulara örnek olan yaşlı bülbüllerin ustalıklarından ileri geldiği kabul edilir.

Bülbülün, sesindeki hususiyet kanaryanın sesinde yoktur. Hüzünlü ve içlidir, bu bakımdan erkek karatavuk sesine çok benzer. Meraklıları bülbülü, gözlerine mil çekerek, kafeste yaşatıp sesinden faydalanmak istemişlerse de hürriyet âşığı olan bu mâsum kuşlar pek kısa bir zamanda ölmüştür.

İlgili Makaleler

Açıklığı, kırları seven bülbüller köşk bahçelerine, mahalle içindeki ağaçlıklı yerlere kadar sokulurj sesini dinlemek için gelen insan gruplarından fazla ürkmezler. Palaz halindeki kanaryaları bülbül nağmesi kapmaları için sık sık onların ötüştükleri yerlere götürürler.

Bülbülün birçok çeşitleri vardır. Başlıcaları: Nar bülbülü, veya kızılgerdan, Arap bülbülü, Nil bülbülü, akkulaklı bülbül, tepeli bülbül, çalı bülbülleri veya ötleğen kuşlarıdır.