Bilgi Dünyası

Bulgaristan Doğal Kaynakları, Yeryüzü Şekilleri, İklimi

Bulgaristan’ın doğal kaynakları, yeryüzü şekilleri, iklimi, bitkisi örtüsü. Bulgaristan’ın yer altı kaynakları ve doğal güzellikleri hakkında bilgi
Bulgaristan başlıca dört coğrafi bölgeye ayrılır. En kuzeyde, Tuna ırmağı kıyısından doğudaki dağ eteklerine doğru yükselen Tuna yaylası bulunur. İklimi yazları sıcak, kışları soğuk bir karasal iklimdir. Balkan dağları (ya da Bulgarlarca Yaşlı dağlar) ikinci bölgeyi oluşturur. Balkanlar ülkenin batısından Karadeniz’e doğru yavaş yavaş alçalır. Rus ovalarından esen soğuk rüzgarları kesen Balkanlar, bölgenin güneyinde Meriç ırmağının suladığı ovada ılıman, yağışlı kışlarıyla ve sıcak kuru yazlarıyla bir Akdeniz ikliminin egemen olmasını sağlar. Üçüncü bölgeyse, Meriç ırmağı vadisinin güneyinde, Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki sınırı çizen, Balkan yarımadasının en yüksek dağları Rodoplar’dan oluşur.
Tuna yaylası ve Meriç vadisi önemli tarım bölgeleridir. Tuna yaylasında buğday, mısır, şekerpancarı ve ayçiçeği; Meriç vadisinde ise tütün ve gül yetiştirilir. Parfüm yapımında ana madde olan gülyağı üretimine ayrılmış ünlü «Gül Vadisi» buradadır. Dağlarda, dörtte üçü geniş yapraklı ağaçlardan, geri kalanıysa iğne yapraklı ağaçlardan oluşan değerli ormanlar uzanır. Ayılar, kurtlar, tilkiler, sincaplar, Avrupa musu ve yaban kedilerine Bulgaristan dağ ormanlarında hâlâ rastlanmaktadır.
Bulgaristan’ın en önemli doğal kaynakları, ülkenin tarıma dayalı ekonomisinin temelini oluşturan verimli toprakları ve kısmen Karadeniz kıyısında ve dağlarda turizmin gelişmesine olanak veren doğal güzellikleridir. Bulgaristan maden bakımından pek zengin değildir. Önemli linyit yatakları varsa da, düşük kaliteli bu kömürün yakıldığı sanayi bölgelerinde ciddi bir hava kirliliği sorunuyla karşılaşılmaktadır. Çıkarılan demir, bakır, çinko ve kurşun ülke gereksinimlerini karşılayamaz.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı