Sağlık

Bulimia Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir

Bulimia hastalığı nedir, kimlerde görülür, belirtileri nelerdir, Hastalık hakkında bilgi
Bir oturuşta çok fazla miktarda besin tüketimine bağlı olarak gelişen beslenme bozukluğu. Özellikle genç kadınlarda,  ya da zayıflama ve kilo yitimiyle ilgili saplantılara bağlı olarak görülür. Bu iki durumun birleşmesiyle ortaya çıkan hastalık bulimi diye adlandırılır.
Hastalığın başlıca belirtisi, hastanın kusma refleksini uyararak kusma ya da ağır bir öğün sonrasında müshil alma yoluyla, aldığı besinlerden kurtulma isteğidir. Hastalık, zorlayıcı kusursuz derecede ince bedenli görünme isteğinden zayıf kişilik imgesinden, ya da aile içindeki stresli ilişkilerden kaynaklanabilir.
1980’lii yılların sonunda Batı ülkelerinde yapılan araştırmalarda, bulimi hastalığının normalde yemek sonrasında doyma duygusunu geliştiren kolesistokinin hormonunun yetersiz salgılanmasına bağlı olarak da gelişebileceği ortaya çıkarılmıştır.
Bulimia beslenme bozuklukları, adet düzensizliklerine yol açan hormon değişiklikleri gibi çok ciddi tıbbi sorunlara) neden olabilir.Uzun süredir bulimi hastası olanlar metabolizma dengesizliği ve kalp bozuklukları gibi tehlikelerle karşı karşıyadır. Tıbbi tedavinin ruhsal tedaviyle desteklendiği tedaviler, çok daha iyi sonuç vermektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı