Bilgi Dünyası

Bulut Nedir? Bulut Nasıl Oluşur, Çeşitleri

Bulut nedir? Bulut nasıl oluşur, çeşitleri nelerdir? Bulutların yapısı ve özellikleri hakkında bilgi
Bulut, herhangi bir gaz, sıvı damlacıkları ya da katı parçacıklarının yoğun biçimde ve belirgin bir cisim olarak bir gaz ya da sıvıda asılmasıdır Genel olarak bulut sözcüğü, atmosferde asılı küçük buz ve su parçacıklarını belirtmek için kullanılır.
Bulutların oluşumu. Atmosferde, bir rüzgar kitlesinin nispi neminin % 100’ün üstüne çıkmasıyla bulut oluşur. Bu olay birkaç nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Havanın yükseklere doğru hareketinin, genleşme ve soğumaya yol açması; kitleye dışarıdan su girmesi, yayılmayla ısı yitimi. Yükseklere doğru hareketi oluşturan etmenlerin başında, alçak basınç sistemleri ve onların soğuk, sıcak ve kapalı cepheleri gelir.
Bulut parçacıklarının ve buz billurlarının boyutu, 1- 100 mikrometre arasındadır. Bu çok küçük parçacıklar toprağa öyle yavaş düşerler ki, havada asılı gibi durur ve rüzgarla hareket eder gibi görünürler. Daha büyük parçacıkların, daha hızlı olarak düşmesine “yağış” denir: 10 mikrometre çapında yaklaşık 1 milyon parçacık, 1 mm’lik tipik su damlası oluşturur. Bulutların sınıflandırılması. Bulutlar, sıcaklıkları 0 c° nin üstündeyse sıcak bulut, ,0 °Cın altına düşecek kadar yükseklere çıkmışsa, soğuk bulut olarak adlandırılır.
Bulutlar, uluslararası fiziksel özelliklerine göre stratus (stratüs) bulutları ve cumulus (kümülüs) bulutları diye iki öbeğe ayrılırlar. Bu öbekler de kendi içlerinde çeşitlere ayrılır. Stratus bulutları (tabaka halinde bulutlar), yukarıya doğru hava hareketi düzenli olarak gerçekleştiğinde, cumulus bulutları (pamuksu, dalgalı bulutlar), yukarıya doğru hava hareketleri ile aşağı doğru hava hareketlerinin kısa aralıklarla birbirini izlemesi durumunda oluşurlar.
Troposferde oluşan bulutlar altostratus ve alto cumulus. Üst troposferde oluşanlar da cirrocumulus, cirrostratus ya da cirrus diye adlandırılır. Alt troposferde olanlara da stratus ya da cumulus denir. Bu bulutlar yağış düşürdüklerinde de nimbostratusyadacumulonim-bus diye adlandırılır. Nimbostratuslar (gri-kurşuni bulutlar), genellikle kış siklonları tarafından oluşturulurlar, yağışları uzun süreli ve düzenlidir. Cumulonimbuslarsa tipik yaz fırtına bulutlarıdır: Sağanak biçiminde yağış. Bulutları fiziksel özelliklerine göre sınıflandırma sistemi, Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından düzenlenmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı