Nedir

Bumbar

Adıyaman Yemekleri: Bumbar ve Bumbarın Yapımı Hakkında Araştırma
BUMBAR (ADIYAMAN)
Derleyen: Emrah İNAN
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi 1: Nimet PERİ, evli, üç çocuk annesi, lokanta sahibi, Kaynak Kişi 2: Fatma İNAN
Yemeğin Malzemeleri: Kuzu bağırsağı, yağlı kıyma et, bulgur, soğan, karabiber, tuz, yağ, maydanoz yemeğin malzemelerini oluşturur,
Yemeğin Yapılışı ise şu şekildedir: Önceden alınan bağırsaklar bir gün öncesinden temizlenmeye başlanır, Höllük toprağı (yörede bulunan beyaz bir toprak ), limontuzu, tazyikli su yardımıyla içi dışı ters çevrilmek suretiyle birkaç defa yıkanır, Ardından köfte, çiğköfte gibi yoğrularak hazırlanan harç ile içi doldurulur, Daha sonra bumbar kazanlarında pişmeye bırakılır, Ayran ile servis yapılır.
Çok zahmetli bir yemek olan bumbar yöre halkı tarafından düğünlerde, bayramlarda kısacası yöre halkı tarafından özel sayılan günlerinde yapılmaktadır, Yörede yemekerin çoğu, mumbar yemeğinde olduğu gibi, etle yapılmaktadır, Bumbar yemeği uzun zaman alan ve dikkat gerektiren bir yemek olarak yoğun uğraşlar sonucu hazırlanmaktadır. Yemeği Adıyaman’a özgü yapan etkenlerden biri bağırsakların temizlenmesi sırasında kullandıkları topraktır, Bu toprağa yöre halkı höllük der, Toprak bağırsakları çok iyi temizlediğinden yemek çok lezzetli olur.
Bugün Adıyaman’da birçok lokantada bumbar yemeğiyapılmaktadır, İsteğe göre sıcak bir şekilde evlere de servis yapılması mümkündür, Bumbar Adıyaman Valiliği’nin her yıl düzenlemiş olduğu, ünlü konukların ve sanatçıların katıldığı “Uluslararası Kommaggene Fe
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı