Sağlık

Bunama Nedir? Erken Bunama Belirtileri

Bunama nedir, belirtileri neledir, ne zaman başlar. Bunama ile ilgili bilgi
Zihin işlevlerinin topluca gerilemesiyle bellek yitimi ya da düşünme yeteneğinin azalması gibi bozuklukların ortaya çıkmasını belirten terim. “Beyin körelmeleri” diye de adlandırılan bunamalar, genel olarak üçe ayrılırlar: Nöronların yozlaşması kökenli olan orta yaş bunamaları (Alzheimer ve Pick hastalıkları); genellikle 70 yaşını aşmış kişilerde, gene nöronların yozlaşmasından kaynaklanan yaşlılık bunamaları; beyin damarlarındaki bozukluklardan, özellikle de damar sertliği sonucu damarların tıkanmasından kaynaklanan bunamalar.
Bunamaların genel belirtileri, hastaların yeni yaşadıkları olayların sırasını, nerede olduklarını, gün ve saatleri unutmalarına karşılık, eski olayları kolayca anımsaya-bilmeleri, apansız içgüdüsel davranışlarda bulunmaları, kolay sinirlenmeleri ve günlük beden temizliğine dikkat etmeme gibi davranış değişiklikleri göstermeleridir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı