Coğrafya

Burdur İlinin Özellikleri

Burdur İlinin Özellikleri Nelerdir? Burdur İlinin yeryüzü şekilleri, akarsuları, iklimi ve ekonomik özellikleri hakkında bilgi.
Akdeniz Bölgesinin iç kesimlerinde “Göller yöresi” adı verilen yörede il. Yüz ölçümü 6 887 km2’dir.
Kuzeyde Afyon, doğuda Isparta, güneyde Antalya, güneybatıda Muğla, batıda Denizli illeriyle sınırlı olan Burdur ili, Batı Toroslar’ın engebeli bir kesiminde yer alır ve başlıca yüzey şekilleri, kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanır: Dağ sıraları bu doğrultuda olduğu gibi, dağları birbirinden ayıran alanlarda, da aynı doğrultuyu izler.
Burdur gölünün yerleştiği çukur alan ve içindeki göl, kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzandığı gibi, gölün batısındaki Söğüt dağı ile gölün doğusundaki Katrancı dağı da bu doğrultuya uyar. Burdur ilinde, dağların arasında kalmış birtakım çukur alanlara taslanır; bunlardan bazıları ovalarla, bazıları da göllerle kaplıdır.
İklim Özellikleri; Burdur’da, yükselti ve denizden uzaklık nedeniyle, Akdeniz ikliminin karasallaşmış bir biçimi egemendir. Aksu vadisinin yukarı çığırı yakınındaki Kocaaliler bucak merkezi dolaylarında zeytin ağaçlarına rastlanması, Akdeniz ikliminin Burdur ili sınırları içine kadar sokulduğunu gösterir. İl merkezindeki meteoroloji istasyonunun verilerine göre, en soğuk ay ortalaması 2,5 °C, en sıcak ay ortalaması 24,3 °C, dir.
Burdur ilinde önemli akarsu yoktur. Suların çoğu gollere, özellikle Burdur gölüne dökülür. İlin en büyük akarsuyu olan Bozçay, Tefenni ovasının güneyinden çıkarak Burdur gölüne ulaşır (göle dökülen obur sular arasında Çerçin, Lengüme, Kurna dereleri sayılabilir). Aksu ile Dalaman çayıysa, Akdeniz’e ulaşırlar.
Burdur’da, aynı adlı gölün yanı şırak, irili ufaklı birçok göl vardır. Bunlardan en önemlileri Yeşilova batısındaki daire biçimli Salda gölü (43 km2, yükseltisi 1 138 m), bu gölün kuzeyindeki Akgöl (yalnız yağışlı mevsimde su bulunur, 11 km2), 
Burdur ilinde tarla tarımı yaygındır. En çok tahıl (başta buğday) ekilir. Baklagiller arasında nohut, obur türlere oranla daha çok yer tutar. Sanayi bitkilerinde üretim tutarı bakımından şekerpancarı önde gelir. Tütün, Bucak ilçesinde önemlidir (“Virginia” tipi tütün ekilir). Anason ekimi, Burdur’da özel ekilişlerden biridir. Ilın merkez, Ağlasun ve Yeşilova ilçelerinde de gül yetiştiriciliği gelişmiştir.
Hayvancılık bakımından ilin dikkat çekici özelliği, kılkeçi sayısının koyun sayısından fazla olmasıdır.
Sanayi kuruluşlarının en önemlisi, 1955’te kurulan Burdur Şeker Fabrikası’dır. Öteki kuruluşlardan Süt ve Süt Mamulleri Fabrikası ve Et Kombinası sayılabilir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı