Coğrafya

Burdur İlinin Tarihçesi Kısaca Özet

Burdur İlinin Tarihçesi Kısaca ( Özet) Burdur’un tarihi hakkında kısa bilgi. Burdur ne zaman il oldu, kimler yaşadı, eski adı neydi, hangi uygarlıklara ev sahipliği yaptı.
Burdur’un günümüzde bulunduğu yere kurulmadan, önce birkaç kez yer değiştirmiş olduğu sanılmaktadır. Eskiçağ’da bu çevrede yer alan Limnombria (“göl kenti”) adlı kentin, günümüzdeki Burdur’a göre göl kıyısına daha yakın bir kesimde olduğu bilinmektedir. Ortaçağda Bizans döneminde Burdur’un yerinde bulunan PoTydorion adlı kentin zaman içinde bozulmasıyla, Burdur adı ortaya çıkmıştır.
Malazgirt Savaşın’dan(1071)sonra Türkmen akınları Burdur çevresine de ulaştı. Türkler tarafından fethedilen kent, günümüzdeki kente göre daha alçakta, ama Eskiçağ’daki Limnombria kadar da göle yakın olmayan bir noktada bulunuyordu.
XIV. yy’da  yörede kurulan Hamidoğulları Beyliği Burdur’u da egemenliği altına aldı. 1324’te İlhanlılara geçen, 1328 ‘de Hamidoğulları tarafından geri alınan kent, 1391 ‘de Yıldırım Bayezit’in Hamidoğulları Beyligi’ni Osmanlı topraklarına katmasıyla Osmanlı yönetimine girdi.
Burdur, Osmanlı yönetim örgütünde önceleri, Anadolu eyaletinin Hamit sancağına bağlı bir kazanın merkezi oldu. XV. yy’ın sonlarında dört mahallesi vardı. 
XVI. yy’da bir önceki yüzyıla göre büyüyen kentin, yüzyılın ilk yarısında ev sayısı 238’ken, ikinci yarısında 379’a çıktı. Ayrıca, çevresi için bir ticaret merkezi haline geldi.
XIX. yy’da yapılan yönetimsel değişiklikler çerçevesinde Hamit sancağı da parçalara ayrıldı ve bir kesimi Burdur sancağını oluşturdu. Konya vilayetine bağlı bu yeni sancağın merkezi Burdur kenti oldu.
1884’te büyük bir yangında çarşısının büyük bir kesimi ile 150 evin yandığı kentte, gülyağı çıkaran yağhaneler yaygınlaştı. Yünlü ve pamuklu dokumalar ile halı üretimi de önemli ölçüde gelişti ve “alaca”! adı verilen pamuklu dokumaları çevreye ün saldı.
3 Ekim 1914’teki depremde üçte ikisi büyük hasar gören kent, kısa süreli İtalyan işgalinden (1919-1921) ve 1923’te yeni bir yangından önemli ölçüde zarar gördü.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı