Kültür

Burgaz Adası İsmi Nereden Geliyor

Burgaz Adası ismi nereden geliyor? Burgaz Adasının isim kökeni ve anlamı hakkında kısa bilgi

Yuvarlak bir biçime sahip olan Burgaz Adası’nın ilk adının “Panormos” olduğu bilinmektedir. Adanın Kuzey yönünde bulunan ve Osmanlı döneminde çıkan bir yangından sonra ortadan kalkmış olan Pirgos Kalesi’nin, Burgaz ismine kaynak oluşturduğu bilinmektedir. Eni de ve boyu gibi 2 kilometre olan Burgaz Adası, büyüklük olarak adalar içerisinde üçüncü sırayı almaktadır.

Burgaz Adası’ndaki tek tepe Bayrak Tepesi ‘ dir. İstanbul’un en sevilen yerlerinden biri olan Burgaz Adası’nın yalı ve köşkleri, güzellikleri ile meşhur olmuştur. Ada tarihinde özel bir yere sahip olan Hristos Manastırı bugüne kadar birçok değişimler geçirmiştir. Kuzeybatı tarafında da Aya Yorgi Manastırı bulunmaktadır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı