KültürTürk Mutfağı

Bursa Ağlasun Sülük Aşı

SÜLÜK AŞI (BURDUR/AĞLASUN)
Derleyen: Süleyman YÜCE
Derleme Tarihi: 19.12.2005
Kaynak Kişi 1: Ümmühan ÖZCAN, 35 YAŞINDA, Burdur- Ağlasun doğumlu, aşçı Kaynak Kişi 2: Sevgi AKBÜLBÜL, 28 yaşında, aşçı
Sülük Aşı Malzemesi: Ev yapımı un, su, tuz, tulum peyniri, ceviz, kaymak veya salçalı sos.
Sülük Aşı Yapılışı: Un su ile yoğrulur. Elde edilen hamurlar önce cevizden küçük yuvarlaklar halinde elde şekil verilir. Daha sonra, yuvarlak hale getirilen hamurlar, tek tek parmak boyunda uzatılır. Bu işlemden sonra kaynayan tuzlu suyun içine salınır.Hamurun pişerken dibe batmaması gerekir. Daha sonra süzgeç yardımıyla servis tabaklarına alınır. Üzerine rendelenmiş tulum peyniri ve ceviz serpilir. Üzerine de kaymak veya salçalı sos dökülerek servise sunulur. Yemeğin yapımı çok eskilere dayanmaktadır. Bu yemek evlerde yapılabildiği gibi lokantalarda da yapılmaktadır. Yaz kış yapılan bu yemek daha çok aile içinde, akraba ziyaretlerinde yapılır. Sülük Aşını genellikle kadınlar yapmaktadırlar. Akrabalar arsında yapıldığında; yemek servise sunulduğu sırada içerisine bir yüzük konulmakta ve kimin tabağında çıkarsa bir sonraki yemek o kişinin evinde yenilmektedir. Bu yemek, ilçeye gelen turistler ve öğrenciler tarafından beğenilmekte ve birçok lokantada özellikle onların beğenisine sunulmaktadır.

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı